Gruaja që kaloi vite duke u përpjekur të bëhej nënë, gati vdiq duke lindur foshnjën

  • E.K /
  • 22 maj 2021 - 10:15
 Gruaja që kaloi vite duke u përpjekur të bëhej nënë, gati vdiq duke lindur foshnjën

Një gruaje që pothuajse vdiq duke lindur foshnjën e saj, i është thënë se kurrë nuk do të ketë më fëmijë.

Holly Campbell-Carden, 29 vjeç nga Clydach Vale, Uells, kaloi shtatë vjet e gjysmë duke u përpjekur të kishte një fëmijë përpara se të merrte lajmin fantastik në shtator të vitit të kaluar pas një trajtimi privat me IVF i cili rezultoi i suksesshëm.

Por infermierja e dhëmbëve u zgjua pas 12 orëve të lindjes me lajmin “shkatërrues” se ajo nuk mund të bënte fëmijë më pasi mjekët nuk kishin asnjë zgjidhje tjetër përveç heqjes së qafës së mitrës për shkak të ndërlikimeve.

Duke kujtuar sesi ishte brenda dhe jashtë vetëdijes gjatë gjithë përvojës së frikshme, ajo kujton se ishte në lindje dhe e pyeti mjekun e saj “nëse do të vdisja – ai më tha të mos shqetësohesha, se ai nuk do ta linte të ndodhte kjo”.

Holly duhej të bënte disa transfuzione dhe ka lavdëruar stafin në Spitalin Prince Charles në Merthyr Tydfil për shpëtimin e jetës së saj dhe të djalit të saj të shumëpritur Rupert.

Infermierja tha se ajo dhe burri i saj kishin hequr dorë pothuajse pas pesë vitesh përpjekje.

Kur shpërtheu pandemia, ata filluan të shikonin për birësim, por më pas ata u drejtuan në një opsion privat të IVF të cilin mund ta përballonin. Trajtimi i tyre ishte menjëherë i suksesshëm pasi çifti përfundoi me katër embrione, tre prej të cilëve ishin të ngrirë ndërsa njëri u transferua në mitrën e Holly.

Por shtatzënia nuk do të ishte pa komplikime serioze.

“Kam pasur një gjakderdhje shumë të madhe pesë javë, gjë që na bëri të mendojmë se do ta humbnim foshnjën”, tha Holly.

“Për fat të mirë nuk ishte kështu, edhe pse unë gjithashtu vuajta më vonë me presion të lartë të gjakut dhe diabet”, shtoi ajo.

Holly vazhdoi: “Kështu që të mërkurën e kaluar u mor vendimi për të më induktuar dhe, nga mesi i pasdites të ditës tjetër, isha gati të shtyja – megjithëse temperatura dhe presioni i gjakut ishin rritur deri atëherë dhe unë po luftoja të qëndroja zgjuar. Për më tepër, pa marrë parasysh sa e shtyja foshnjën nuk do të lëvizte, gjë që filloi të shkaktonte fryrjen e kokës. Kështu që mjekët vendosën të më bënin një operim cezarian”.

Nga ajo pikë Holly tha se ajo kujton vetëm disa momente.

“Unë mund ta kujtoj me gjallëri mjekun që mbante lart Rupertin dhe po ma tregonte. Unë gjithashtu kujtoj që burri im ishte shumë emocional”, vazhdoi ajo.

“Por unë isha brenda dhe jashtë vetëdijes ndërsa ata po më qepnin. Sidoqoftë gjakderdhja nuk ndalej, kështu që ata u detyruan të më hapnin përsëri dhe të provonin përsëri. Unë duhej të kisha një anestetik por para se të futesha nën të pyeta mjekun nëse do të vdisja – ai më tha të mos shqetësohesha, se ai nuk do ta linte të ndodhte kjo”.

Holly u dërgua në kujdesin intensiv më vonë atë mbrëmje për të përfunduar përsëri në sallë me më shumë hemorragji. Dhe lajmi më i keq ishte kur Holly më në fund u zgjua – mjekëve nuk u kishte mbetur gjë tjetër veçse t’ia hiqnin asaj qafën e mitrës.

“Të jem vetëm 29 vjeç dhe të më thuhet se nuk do të kem kurrë një fëmijë tjetër, është shkatërruese”, tha ajo, duke folur nga shtrati i spitalit ku ende po shërohet.

(Kosova Sot Online)