Vepron më shpejt se maskat, ja arsyeja pse shumë vajza shtojnë aspirinë në shampon e flokëve

  • G.G /
  • 17 September 2021 - 07:53
Vepron më shpejt se maskat, ja arsyeja pse shumë vajza shtojnë aspirinë në shampon e flokëve

Asprina është një ndër ilaçet më të përdorura në të gjithë botën, konsumi vjetor i të cilës arrin shifrën rekord prej 400.000 tonësh në vit.

Por nëse deri më sot e keni përdorur për të ulur temperaturën ose për të lehtësuar dhimbjet e gjymtyrëve, sot ju propozojmë një recetë shumë interesante: të përdorni aspirinën në kokë.

Domethënë jo për të qetësuar dhimbjen e kokës, por për t’u dhënë shkëlqim dhe butësi flokëve.

Merrni 3-5 kokrra aspirina dhe shtypini derisa të bëhen pluhur. Bashkojini me 3 lugë gjelle shampo flokësh dhe vazhdoni përzierjen derisa aspirina të tretet plotësisht.

Më pas shtojini në shampon e zakonshme dhe tundeni para përdorimit. Mund ta përdorni sa herë keni nevojë të lani flokët. Rezultatet do të flasin shumë më tepër se fjalitë e këtij artikulli.

Aspirina ka në përmbajtjen e saj acid salicilik që ka veti antioksiduese dhe antiinflamatore dhe shërben për të luftuar rënien e flokëve, për të forcuar rrënjët e tyre, lehtëson qarkullimin e gjakut në gjithë skalpin duke neutralizuar pH-in e këtij të fundit dhe trajton zbokthin.

(Kosova Sot Online)