Ilaçi për rënien e flokëve

  • A.P /
  • 25 janar 2022 - 14:43
Ilaçi për rënien e flokëve

Flokët që bien! E keni pyetur ndonjëherë veten pse? Shkencëtarët raportojnë se problemet e gjëndrës mbiveshkore mund të ndikojnë në shëndetin e flokëve, thonjve dhe madje edhe në cilësinë e gjumit.

Gjëndrat tuaja mbiveshkore janë të vendosura në krye të veshkave tuaja dhe janë gjëndra endokrine. Këto gjëndra janë përgjegjëse për çlirimin e hormoneve të ndryshme si steroidet dhe adrenalinën.

Rëndësia e këtyre hormoneve nuk mund të mbitheksohet, pasi këto hormone ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut. Për të rritur imunitetin dhe ritmin e metabolizmit.

Për të përballuar stresin, trupi juaj është i pajisur me këto hormone që çlirohen. Kështu që çdo pengesë në funksionin e gjëndrave mbiveshkore mund të çojë në një mori problemesh shëndetësore.

Cilësia e gjumit do të përmirësohet, flokët do të duken më të shëndetshëm dhe do të kenë një shkëlqim natyral dhe thonjtë do të bëhen më të fortë.

Me një recetë natyrale të bërë në shtëpi, në të cilën përbërësi kryesor janë arrat, mund ta bëni gjëndrën mbiveshkore të funksionojë sërish.

Materialet që do t’ju nevojiten:

4 lugë gjelle. mjaltë të pastër natyral

Gjethet e majdanozit (prisni pak më shumë se gjysmë tufe – 1 tufë mesatare majdanoz peshon rreth 57 g)

1 lugë gjelle. pluhur xhenxhefili (1 lugë gjelle rrënjë xhenxhefili të freskët është e barabartë me 1/4 filxhan xhenxhefil pluhur)

120 gr. arra

100 gr. rrush të thatë

E premte:

Gjëja e parë që duhet të bëni është të përzieni gjethet e thara të majdanozit dhe arrat në një blender dhe t’i përzieni ato. Më pas shtoni rrushin e thatë, rrënjën e xhenxhefilit dhe mjaltin e pastër.

Përziejini të gjithë përbërësit derisa të keni një përzierje homogjene.

Menaxhimi:

Konsumoni dy lugë gjelle nga kjo përzierje, në mënyrë që të tonifikoni në mënyrë natyrale gjëndrat mbiveshkore, herët në mëngjes para mëngjesit me stomakun bosh.

Ju duhet ta merrni këtë dozë dy ose tre herë në javë. Në këtë mënyrë do të jepni shtysën për të cilën gjëndra juaj ka nevojë dhe do të shihni që do të ndjeni menjëherë ndryshimet në trupin tuaj.

Cilësia e gjumit tuaj do të përmirësohet, flokët tuaj do të duken më të shëndetshëm dhe do të kenë një shkëlqim natyral dhe thonjtë tuaj do të bëhen më të fortë

(Kosova Sot Online)