Dita e mirë nis në mëngjes, por jo për të gjitha shenjat njësoj

  • G.G /
  • 31 March 2022 - 10:24
Dita e mirë nis në mëngjes, por jo për të gjitha shenjat njësoj

Ajo që bëjmë në mëngjes mundet të na diktojë gjithë humorin e ditës. Nëse e fillojmë me vrap, të mbingarkuar ose thjesht jashtë ekuilibrit, mund të ndihemi kështu për gjithë pjesën tjetër të ditës. Por, cila është mënyrë më e mirë për ta shmangur stresin e mëngjesit dhe krijimin e një rutine që na qetëson dhe frymëzon për gjithë ditën?
Ne kemi sugjerime specifike për ritualin ideal të mëngjeseve sipas shenjës suaj të horoskopit.

Dashi

Për një shenjë zjarri si Dashi rutina ideale për ta nisur ditën do të ishte me pak stërvitje. Dashi, i cili dihet se vepron pastaj mendon, ca ushtrime në mëngjes jo vetëm që do e disiplinojnë, por do të lejojnë çlirimin e tensioneve që mund të bëhen pengesë për një ditë të bukur e të suksesshme.

Demi

Nisja e ditës me një tavolinë të mbushur plot me ushqime të shëndetshme është mënyra më e mirë për këtë shenjë. Kjo jo vetëm për të marrë vlerat e duhura qysh herët, por mbi të gjitha për krijimin e një rutine të dobishme.

Kjo do ta lejojë Demin të kujdeset për atë që trupit i duhet për pjesën tjetër të ditës dhe të ndihmojë në shmangien e çdo mbingarkese për të cilën Demi është një shenjë e prirur.

Binjakët

Meditimi është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar ditën për ju, Binjakë. Mendja juaj është një xhungël me kaq shumë mendime brilante, ide dhe kuriozitet. Ndonjëherë kjo mund t’ju pushtojë, pasi keni shumë gjëra që ndodhin në trurin tuaj. Duke filluar ditën me meditim, do i bëni nder vetes në relaksimin e kësaj xhungle mendimesh duke u përqendruar dhe qetësuar së pari dhe të evitoni shpërqëndrimet përgjatë ditës.

Gaforrja

Lidhja me emocionet është shumë e rëndësishme për gaforret. Provoni një vizualizim të thjeshtë apo edhe një guidë meditimi me ndonjë gur hëne si rituali mëngjesi. Do të zbuloni se do të bëjë mrekulli për t’ju mbështetur emocionalisht. Thjesht imagjinoni emocionet që dëshironi të ndjeni gjatë ditës, si dhe gjithçka që dëshironi të shfaqni. Kjo do të vendosë tonin për pjesën tjetër të ditës dhe do t’i mbajë synimet tuaja të lidhura me emocionet në të cilat jeni përqendruar më shumë.

Luani

Kaloni pak kohë duke përsëritur betimet ose mantrat për ditën tuaj, Luan. Thuaji vetes se je i/e bukur, i/e zgjuar dhe se do shkëlqesh shumë për gjithë pjesën tjetër të ditës. Rritja e dashurisë për veten do t’ju ndihmojë të menaxhoni më mirë dyshimet në vetvete. Shkruani një frazë motivuese dhe kjo do t’ju mbajë të përqëndruar tek ajo që doni të arrini gjatë ditës. 

Virgjëresha

Krijimi ose përditësimi i listës suaj të detyrave për ditën që sapo ka nisur është një mënyrë e mrekullueshme për të filluar ditën tuaj, Virgjëresh. Ju pëlqen të jeni të organizuar dhe detajet janë shumë të rëndësishme për ju, kështu që filloni ditën tuaj duke u përqëndruar në ato që janë përparësitë më të rëndësishme për ju. Ju mund të merrni listën e detyrave të djeshme, të kontrolloni gjithçka që keni arritur (po ju!) Dhe pastaj t’i jepni përparësi çdo gjëje që keni humbur me çdo gjë të re që po ndodh.

Peshorja

Sado e thjeshtë të duket shprehja e mirënjohjes, ajo në fakt mund të bëjë mrekulli për gjendjen shpirtërore dhe emocionet tona. Për ju, Peshore, shtimi i disa ushtrimeve mirënjohëse në ritualin tuaj të mëngjesit mund t’ju ndryshojë jetën. Si një nga shenjat më sociale të zodiakut, ju kaloni shumë kohë në energjinë e të tjerëve, duke i vëzhguar ata dhe arritjet e tyre. Kjo mund t’ju bëjë të krahasoni veten me të tjerët ndoshta më shumë seç duhet. Mënyra më e thjeshtë për ta mbajtur nën kontroll këtë zakon është të jeni mirënjohës për gjithçka që është e veçantë për ju, për gjithçka që keni krijuar dhe arritur. Çdo mëngjes bëni një listë me të paktën pesë gjëra për jetën tuaj për të cilat jeni mirënjohës para se të filloni ditën.

 Akrepi

Ecja mund të jetë një ritual vërtet i fuqishëm i mëngjesit për Akrepin. Të jemi të sinqertë, ju meditoni dhe bluani pak më shumë në mendje, shkoni gjithnjë thellë e më thellë, duke situr të gjitha llojet e analizave, cep më cep. Ndonjëherë ju duhet pastroni pak mendjen tuaj dhe t’i hidhni në letër mendimet që keni, për t’i riparë pak e nga pak.

Të krijosh një ditar, të shkruash mendimet e mëngjesit apo edhe ëndrrat e një nate më parë do të të ndihmojë të krijosh më shumë qartësi për veten gjatë ditës. Pas disa javësh, do të zbuloni se mund të bëni disa zbulime mjaft të jashtëzakonshme për veten tuaj.

Shigjetari

Si një shpirt i lirë dhe aventurier i lindur, ju ndoshta nuk e doni idenë e një rutine të përsëritur, të ngurtë prandaj qëllimisht përzjeni gjërat dhe spërkateni me pak emocion mëngjesin tuaj  duke bërë gjëra të vogla. Rutina më e mirë e mëngjesit për Shigjetarin është spontaniteti. Fillojeni ditën tuaj pak më herët seç duhet, në mënyrë që të keni gjithmonë kohë për të kënaqur një tekë të minutës së fundit.

Bricjapi

Të qenit me këmbë në tokë ju ndihmon të performoni në maksimumin tuaj absolut, Bricjap. Ju jeni në gjendje të gërmoni thellë në përparësitë tuaja për ditën dhe nuk shqetësoheni nga të gjitha gjërat e vogla që mund të dalin, veçanërisht kur ndiheni të qetë dhe të fokusuar. Një nga mënyrat më të mira për të filluar ditën tuaj është kryerja e ushtrimeve të frymëmarrjes dhe lidhja me trupin tuaj. Marrja e disa frymëmarrjeve të thella çdo mëngjes do të bëjë mrekulli. Kur përqendrohemi në frymëmarrjen tonë, ne mund të jemi tërësisht njësh me trupin tonë, të lidhemi me mënyrën se si duam të na trajtojnë dhe çdo mendim apo mesazh që duhet t’i kushtojmë vëmendje.

Ujori

Ju ndonjëherë keni nevojë për një arratisje, Ujor, veçanërisht kur duhet të kujdeseni për disa gjëra që vërtet nuk do të donit t’i bënit. Zgjidhja perfekte për t’ju ndihmuar të filloni ditën më pozitivisht, është përmes vizualizimeve! Sapo të zgjoheni, para se të bëni ndonjë gjë tjetër, merrni kohë për të imagjinuar ditën tuaj perfekte. Nuk ka rëndësi sesa absurde apo joreale mund të duket, luajeni deri në fund. Nëse zgjoheni dhe preferoni të udhëtoni në Hënë sesa të shkoni në punë, atëherë imagjinoni veten duke bërë pikërisht atë. Deri në fund të vizualizimit, do të ndiheni pothuajse sikur dita juaj të shkonte ashtu siç e kishit imagjinuar dhe në fund do të keni një humor të shkëlqyeshëm.

Peshqit

Dëgjimi apo edhe meditimi me ndonjë muzikë ritmike ose paqësore është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar ditën tuaj Peshqit! Muzika mund t’i flasë shpirtit tuaj në një mënyrë që mund t’ju ndriçojë vërtet. Mund të zgjidhni çdo gjë që nga Beyonce e deri te zhurma e shiut që bie. Çfarëdo që të fuqizon ose të qetëson, dëgjoje. Dhe sigurisht, mos ngurroni ta ndryshoni muzikën bazuar në atë që keni për të bërë atë ditë. Vlerësoni ditën dhe luani çfarëdo muzike që i përshtatet më së shumti nevojave tuaja.

(Kosova Sot Online)