Sa shpesh duhet t’i lani reçipetat tuaja

  • A.P /
  • 23 May 2022 - 14:40
Sa shpesh duhet t’i lani reçipetat tuaja

Me siguri nuk e keni pyetur asnjëherë veten se sa herë duhet të lani rrobat, çarçafët, këpucët dhe përgjithësisht çdo gjë që ka nevojë për larje, pasi pothuajse në secilin prej këtyre artikujve të gjithë punojmë mekanikisht.

Për shembull, ju mund ta lini xhinsin tuaj të preferuar jashtë lavatriçes për më shumë ditë sesa tutat.

Ose një bluzë në verë, ju e dini se si duhet të lahet pasi e vishni.

Por këtu vjen problemi i madh.

Kur vërtet duhet t’i lajmë reçipetat?

Është artikulli më i gjithanshëm në dollapin tonë që “nuk kërkon” larje të shpeshta më vete. E vërteta është, se përgjigja do t’ju tronditë, pasi nuk do ta prisni, siç nuk e prisnim ne.

Pas dy përdorimeve, atëherë, reçipetat tuaja duhet të lahet dhe nëse është e mundur më mirë me dorë me një detergjent të lehtë.

Arsyeja; Nëse mbani reçipetat për rreth një javë, ato mbledhin vajrat nga lëkura dhe deodoranti humbet elasticitetin e tij.

Pra, mos u mërzitni dhe bëni gjënë e duhur!

(Kosova Sot Online)