Për të zbutur lëkurën tuaj gjatë banjës, ndiqni këto 6 këshilla të dobishme

  • gg /
  • 13 August 2022 - 12:38
Për të zbutur lëkurën tuaj gjatë banjës, ndiqni këto 6 këshilla të dobishme

Ne jemi gjithmonë me nxitim dhe nuk ndalemi për asnjë moment. Ne kemi gjithmonë pak kohë në dispozicion, edhe për kujdesin e trupit tonë. Pikërisht për këtë preferojmë dushin në vend të banjës në vaskë, sepse na mundëson të jemi gati më shpejt. Megjithatë, herë pas here duhet të gjejmë një moment për t’u çlodhur në një vaskë të mbushur siç duhet me ujë të nxehtë dhe detergjentin tonë të preferuar. Për të gjetur paqen me botën dhe me veten tonë.

Jo të gjithë, në fakt, e dinë se falë një dush të këndshëm lëkura jonë mund të rifitojë butësinë dhe hidratimin që na nevojitet. Në realitet, duhet shumë pak që këmbët dhe krahët të përkëdhelin dhe të admirojnë. Ndiqni këshillat tona për zbutjen e lëkurës gjatë banjës dhe do të shihni se çfarë rezultatesh.

Përgatitni lëkurën e trupit me një scrub natyral, në mënyrë që të eliminoni qelizat e vdekura dhe të lejoni që produktet që përdorni të funksionojnë më mirë.

Përpara se të zhyteni në ujin e nxehtë të banjës, provoni të fërkoni pak mjaltë në lëkurën tuaj. Lëreni për rreth dhjetë minuta dhe shikoni rezultatin.

Uji nuk duhet të jetë i nxehtë, por as i akullt. Rregulloni mirë mikserin për të marrë temperaturën ideale.

Përdorni një pastrues të butë, pastrues që është në gjendje ta bëjë lëkurën të lëmuar dhe të butë, si p.sh. larjen e trupit hidratues të Neutromed, me Pro-Vitamin B-5.

Thajeni lëkurën butësisht pasi e shpëlani me ujë të ngrohtë: mos e fërkoni shumë me peshqirin, mund të shkaktojë irritim.

Pas banjës, mbani mend gjithmonë të aplikoni një krem hidratues. Ose më mirë akoma, një vaj natyral, siç është vaji i bajames së ëmbël.

(Kosova Sot Online)