Sa i keq është për thonjtë acetoni

  • A.P /
  • 04 October 2022 - 14:41
Sa i keq është për thonjtë acetoni

Acetoni që përdorni për të hequr manikyrin tuaj dhe përdorime të tjera të ndryshme nëpër shtëpi dhe në jetën tuaj të përditshme është një tretës kimik që është përdorur për dekada.

Por për pothuajse të njëjtën kohë, ekspertët kanë paralajmëruar për efektet e dëmshme të tij. Në fund të fundit, sa keq u bën acetoni thonjve?

A është acetoni i dëmshëm për thonjtë tuaj?

Sipas Woman & Home, kjo është e lehtë për t’u përgjigjur sepse të gjithë ekspertët me të cilët foli ranë dakord që është, ose të paktën mund të jetë. “Po, acetoni mund të dëmtojë patjetër thonjtë tuaj”, shpjegon specialistja e thonjve në Mavala, Lynn Grey. “Acetoni është një tretës i fortë kimik që mund të shkaktojë që thonjtë të zhvishen. Ai gjithashtu mund t’i bëjë thonjtë të brishtë për shkak të efektit të tharjes.”

Por, përpara se të hidhni manikyrin tuaj me aceton në plehra, teknikja e thonjve Elegant Touch, Sara Sordillo beson se problemet me acetonin mund të vijnë nga mënyra se si e përdorni. “Acetoni po thahet, por nuk duhet të shkaktojë dëm nëse përdoret siç duhet”, shpjegon Sordillo. “Përdoreni herë pas here kur duhet të hiqni manikyrin, xhelin ose thonjtë e rremë. Pastaj, nëse nuk aplikoni asnjë produkt për thonjtë pas heqjes, aplikoni menjëherë vajin e thonjve për të hidratuar atë që ka humbur”.

Si të mbroni thonjtë tuaj nga acetoni

Nëse nuk planifikoni t’i lyeni përsëri menjëherë, përqendrohuni në kujdesin e mëvonshëm të thonjve tuaj. Nuk është kurrë një ide e keqe që të bëni një pushim nga ngjyra herë pas here të aplikoni forcuesit më të mirë të thonjve. “Një serum i thonjve do të mbajë dhe rikthen lagështinë për të ruajtur elasticitetin e pllakës së thonjve”, shpjegon Grey. “Unë do të rekomandoja gjithashtu një krem ​​ushqyes për thonjtë për të ndihmuar më tej hidratimin e thonjve”.

Megjithatë, nëse thonjtë e zhveshur nuk janë plotësisht në stilin tuaj, disa hapa përgatitor dhe të mësoni se si t’i lyeni thonjtë tuaj me kujdes mund të bëjnë një ndryshim të madh në pamjen dhe shëndetin e tyre.

“Nëse përdorni aceton dhe më pas aplikoni manikyrin e thonjve, përdorni një shtresë bazë ushqyese, dy shtresa ngjyrash dhe një shtresë të sipërme”, këshillon Sordillo, i cili përfundon se gjithmonë duhet të “përfundojmë me një vaj kutikulash për të ndihmuar në hidratimin e zonave të dehidratuara”.

(Kosova Sot Online)