Për një ten rrezatues: Bëni një maskë për fytyrën me kungull që mund të zbusë rrudhat

  • E.K /
  • 28 October 2022 - 09:05
Për një ten rrezatues: Bëni një maskë për fytyrën me kungull që mund të zbusë rrudhat

Kungulli është simbol i zakonshëm i vjeshtës, element dekorativ dhe artikull i rëndësishëm në kuzhinë, dhe mund të përdoret edhe për kurën e lëkurës

Domethënë, kungulli përmban vitaminat A, C dhe E, si edhe antioksidantë të cilët luftojnë me dëmin të cilin gjatë verës ia ka shkaktuar lëkurës dielli.

Po ashtu, kungulli zvogëlon rrudhat dhe eliminon qelizat e vdekura të lëkurës.

Kaliumi dhe zinku që përmban kungulli ndihmojnë te skuqja, por maskën për fytyrë mund ta bëni në shtëpi lehtë me pak përbërës.

Përbërësit dhe përgatitja

Për maskë do t’ju nevojitet një kungull i madhësisë së filxhanit të kafesë, një vezë e freskët, gjysmë luge mjaltë dhe gjysmë lëkure uthull molle.

Përbërësit bluani në blender derisa të bëhen një tretje e butë, dhe aplikoni në fytyrë të pastruar.

Maskën në fytyrë lëreni të veprojë midis 15 dhe 20 minuta, pastaj shpëlajeni me ujë të vakët.

Pas maskës aplikoni produktet tuaja të zakonshme për kurën e fytyrës.

(Kosova Sot Online)