Vjehrra juaj është vërtet toksike apo keni sajuar? Sinjalet e fshehura e zbulojnë atë, nëse flet kështu për fëmijët dhe paratë…

  • E.K /
  • 29 November 2023 - 08:28
Vjehrra juaj është vërtet toksike apo keni sajuar? Sinjalet e fshehura e zbulojnë atë, nëse flet kështu për fëmijët dhe paratë…

Shumica e njerëzve nuk duan të flasin për problemet dhe marrëdhëniet toksike, por e mbajnë atë brenda katër mureve të tyre

Pra, kemi një shembull të grave të pasinqerta dhe thonë se shtatzënia ka qenë periudha më e bukur për to, se arrijnë gjithçka, se janë amvise dhe nëna të mira, se kalojnë mrekullisht me vjehrrën, se ato janë të bukura dhe gra biznesi.

Gruaja tjetër që është ulur pranë ekranit dhe i dëgjon këto thënie, fillon të ndihet keq dhe të pyesë veten se çfarë nuk shkon me të.

Pse nuk e ndjeu instinktin e nënës, pse ndihej në depresion pas lindjes? Si ajo nuk mund të arrijë të përfundojë gjithçka dhe është gjithmonë e lodhur? Dhe e vërteta është se është e pamundur të arrijmë gjithçka dhe se nuk duhet të përpiqemi për përsosmërinë, sepse ajo nuk ekziston. Është në rregull të kesh dyshime. Është në rregull të mos e pëlqeni shtatzëninë tuaj. Është në rregull të mos gatuash drekën sot. Gjithçka është në rregull. Ky është vetëm një shembull se çfarë mund të bëjë ndërtimi i një imazhi të rremë dhe sa mund të rrezikojë gjendjen mendore të dikujt.

Të gjithë jemi të ndryshëm dhe në përputhje me rrethanat reagojmë ndaj ndryshimeve në mënyra të ndryshme. Një nga ndryshimet më të mëdha që pason kur fillojmë të jetojmë së bashku me partnerin tonë është pranimi nga prindërit tanë.

Sjellja toksike e vjehrrës ndaj nuses ose e vjehrrës ndaj një dhëndëri mund të prishë një marrëdhënie dhe madje të çojë në një ndarje. Jeanelle Marie, terapiste nga Kanadaja, fusha e interesit të së cilës është komunikimi, veçanërisht familja, iu përkushtua kësaj teme. Ajo është gjithashtu nënë e dy fëmijëve. Shumë veta vunë re deklaratën e saj në TikTok, lidhur me temën e marrëdhënies midis vjehrrës dhe nuses. Ja çfarë thotë ajo për të. Marie shprehet se është shumë e lehtë të njohësh një vjehërr toksike, sepse ajo do të bëjë gjithçka për t’ju bërë të ndiheni keq. Këto janë disa nga gjërat që bën një vjehërr toksike:

• Ai vjen për t’ju vizituar pa paralajmërim dhe kështu ju prish ritmin e jetës;
• Cilësitë e mira të nipit ia atribuon djalit të saj, kurse të këqijat ty;
• Ajo bën thashetheme për ju, dhe më pas habitet kur ju nuk dëshironi të kaloni kohë me të;
• Shpenzon për vete paratë e djalit të saj, që në fakt janë shpenzime të përbashkëta familjare;
• Të fajëson për marrëdhënien e keqe me nipërit e mbesat;
• Vazhdimisht imponon vullnetin e saj dhe ndërhyn në çështje ku nuk i takon;
• Dallon cilin nip e do më shumë, e cilin më pak;
• Krijon një atmosferë të tensionuar mes jush dhe partnerit tuaj;
• Ajo e sheh mbrojtjen e dinjitetit tuaj si paturpësi;

Hulumtimet kanë treguar se 60% e marrëdhënieve mes vjehrrës dhe nuses dhe 15% e marrëdhënieve mes dhëndrit dhe vjehrrës janë të tensionuara. Fjalët si “zemërim”, “depresion” dhe “tmerr” shpesh përdoreshin për të karakterizuar marrëdhëniet e tensionuara. Një vjehërr toksike ka një efekt të dëmshëm në jetën familjare. Megjithatë, fajin nuk e ka vetëm ajo, por edhe bashkëshorti që refuzon të mbrojë partneren dhe të vendosë kufij respekti dhe privatësie.

Për t’u mbrojtur nga energjia negative dhe debatet, është mirë të flisni me partnerin sepse keni nevojë për mbështetjen e tij për të kapërcyer këtë problem. Jini të qartë dhe me zë të lartë, mos lejoni askënd të përkulet para jush dhe të vendosë standardet. Vjehrra të mira siç ekzistojnë nuk janë të rralla. Ata mbështesin djemtë e tyre, zgjedhjet e tyre, partnerët e martesës, ofrojnë dashuri dhe mbështetje të pakushtëzuar. Mos u kënaq me më pak se kaq.

(Kosova Sot Online)