Nëntë sekrete për qerpikët artificialë që artistët nuk dëshirojnë t’i dini!

  • E.K /
  • 02 July 2024 - 08:45
Nëntë sekrete për qerpikët artificialë që artistët nuk dëshirojnë t’i dini!

Shërbimet e artistëve të qerpikëve po bëhen gjithnjë e më të njohura dhe nëse kaloni 30 minuta në një qendër tregtare, do të shihni shumë femra me qerpikë të zgjatur.

Kërkesa për këto shërbime është me të vërtetë e lartë, prandaj ka shumë artistë të qerpikëve, por a mund t’u besojmë të gjithëve?

“Life Hacks” jep përgjigje për pyetjet më të njohura rreth qerpikëve:

A mund të përdorni rimel mbi qerpikë extension?

Edhe pasi të keni zgjatje qerpikësh, ndonjëherë dëshironi të theksoni sytë për ta bërë efektin edhe më dramatik. Sipas ekspertëve, ju mund të përdorni rimel në qerpikë të rremë, por duhet të merrni parasysh disa gjëra:

– Kjo i bën qerpikët të duken edhe më artificialë.

– Rimeli përmban Vajra që mund të shkaktojnë një reaksion kimik, i cili bën që qerpikët t’ju biejnë shumë shpejt. Ose duhet të lexoni me shumë kujdes përbërësit e rimelit për t’u siguruar që nuk ka vajra, ose merrni një rimel posaçërisht për qerpikët e rremë.

– Nuk mund të përdorni rimel kundra ujit, sepse do ju duhen produkte special për ta hequr.

Çfarë duhet të përdorni për të hequr make up-in?

Nëse keni zgjatje të qerpikëve, është më mirë ta lani fytyrën me ujë dhe produkte bukurie me bazë uji. Ata nuk do të shpërndajnë ngjitësin e përdorur për qerpikët.

A mund t’i hiqni ato vetë?

Ju mund t’i hiqni qerpikët e rremë vetë, por mos bëni gjërat e mëposhtme:

– Përdorni thonjtë për të hequr pjesët e rëna të qerpikëve.

– Mundoheni të hiqni ngjitësin me vaj.

– Prisni qerpikët e rremë për t’i bërë të njëjtë me gjatësinë e atyre natyralë.

– Për të hequr qerpikët e rremë, keni nevojë për një krem ??të veçantë.

Vendoseni kremin në vijën e qerpikëve me një shkop silikoni.

Lëreni atë për pak kohë (zakonisht, rreth 4 minuta).

Ndajini qerpikët me piskatore, tërhiqni ato nga fundi.

Kur të keni hequr të gjitha pjesët, pastrojeni lëkurën ashtu si bëni gjithmonë.

A mund të dëmtohet vizioni juaj?

Kjo është një pyetje vërtet e vështirë. Artistët me përvojë pretendojnë se nuk ekziston një rrezik i tillë. Mjekët e syrit thonë se rregullisht u duhet të merren me pasojat e qerpikëve të rremë.

Qerpikët që janë shumë të trashë mund të krijojnë efektin e një erashke, duke rritur sasinë e ajrit që hyn në sy, gjë që mund ta bëjë atë të thahet më shpejt. Kjo do të shkaktojë siklet.

Qerpikët mund të shkaktojnë një reaksion alergjik. Kjo është arsyeja duhet të kontrolloni produktet që një artist qerpikësh përdor.

Çfarë duhet të ketë ky artist në zyrën e tij?

Dhoma duhet të ketë temperaturën e duhur. Çdo ngjitës ka kërkesat e veta të temperaturës dhe nëse ato shkelen, do të thahet në mënyrë të gabuar.

Gjithashtu, dhoma duhet të ketë lagështi në një sasi të caktuar për të njëjtën arsye.

Një sterilizues. Procedura mund të bëhet vetëm me mjete sterile, edhe pse ato nuk bien në kontakt me gjakun ose mukozën.

Pse disa qerpikë nuk zgjasin shumë?

– Ndonjëherë, është faji i klientit, sepse bën dush pak orë pasi i janë vënë qerpikët.

– Një klient mund të mos e ketë paralajmëruar artistin për një reaksion alergjik ose për mungesën e vitaminave.

– Një klient mund të fërkojë sytë shpesh me gishta.

A mund të jetë faji i artistit që ju bien qerpikët?

Nëse qerpikët kanë filluar të bien shumë shpejt, është e mundur që:

– Artisti të ketë përdorur ngjitësin e gabuar.

– Nuk e vuri re që sytë ishin shumë të lagësht gjatë procedurës dhe se vija e lidhjes ishte e lagur gjithashtu.

– Ai nuk vendosi lagështinë dhe temperaturën e duhur në dhomë.

Cilat fjalë nga artistët e qerpikëve duhet t’ju alarmojnë?

Disa artistë mund të përpiqen të fshehin aftësitë e tyre të dobëta pas këtyre justifikimeve:

– Nëse një artist thotë që qerikët tuaja janë shumë të shkurtra dhe se duhet t’i ngjisin në lëkurë qerpikët e rremë, ikni.

– Kur artisti thotë se keni fytyrë asimetrike dhe për këtë arsye qerpikët duken diku më të gjatë e diku më të shkurtër. Detyra e tyre është ta bëjnë atë të duket sikur qepallat tuaja janë sa më simetrike.

– Kur qerpikët fillojnë të bien shumë shpejt, ata mund t’ju thonë se keni fjetur me fytyrë në jastëk.

Kur është koha më e mirë për të zgjatur qerpikët?

Sallonet që bëjnë këto procedura kanë edhe periudhat e tyre kulmore të kërkesës dhe sezonet e këqija (kur nuk kanë punë).

Çmimet më të ulëta zakonisht janë nga mesi i vjeshtës deri në mes të dimrit (sidomos gjatë festave të Krishtlindjeve). Kjo ndodh kur ka shumë shpërblime dhe ulje çmimesh.

Kërkesa kulmore është nga maji deri në shtator, periudhë kur çmimet janë më të larta.

(Kosova Sot Online)