Gazeta belge artikull për Shqipërinë e “kanibalizuar” nga kanabisi (Foto) - Lajme - Kosova Sot
Gazeta belge artikull për Shqipërinë e “kanibalizuar” nga kanabisi (Foto)

Gazeta belge artikull për Shqipërinë e “kanibalizuar” nga kanabisi (Foto)

Çështja e kanabisit në Shqipëri ka marrë vëmendjen e një tjetër media të huaj.

Është gazeta belge “L’Echo”, ka botuar së fundmi një artikull të cilin e nis duke e cilësuar vendin tonë si një vend të stabilitetit në rajon dhe Edi Ramën e quan si një student të mirë Evropian.

Po përpos kësaj, vëmendja kryesore i kushtohet kanabisit ku thuhet se kanabizimi i Shqipërisë është një fenomen shqetësues, i cili nisi që në vitin 2014.

Më poshtë artikulli i plotë:

Malet e gjelbra që mbizotërojnë në Lazarat kanë qenë prej kohësh një element kryesor i tregut rajonal të drogës. Ky qytet i vogël në Shqipërinë jugore, jo larg nga kufiri grek, kishte fituar edhe pseudonimin “kryeqyteti evropian i kanabisit”. Në 2014, Guardia di Finanza, policia doganore italiane, e cila ka pasur një mision në Shqipëri që nga trazirat e vitit 1997, vlerësoi se atje çdo vit janë prodhuar më shumë se 900 ton për një qarkullim total prej 4.5 miliard euro, ose një e treta të PBB-së së Shqipërisë. Nën presionin ndërkombëtar, Kryeministri Socialist Edi Rama nisi një bastisje policore në një shkallë të paparë, një vit pas mbërritjes së tij, fuqinë e tij.

Ky operacion shumë i publikuar kishte pasoja të padëshiruara: prodhimi u përhap shpejt në të gjithë vendin. Sipas të dhënave nga Guardia di Finanza, 753,000 bimë u shkatërruan në vitin 2016, kundrejt 46,000 në vitin 2014 dhe ekspertët pajtohen se shkatërrimi prek një mesatare prej vetëm 10% të zonave të kultivuara. Fshatarët braktisin tokat e tyre masive, duke preferuar të punojnë në këto plantacionet ku marrin 20 euro në ditë, pothuajse trefishin e pagës mesatare. “Lakmia është më e fortë se frika e policit”, thotë kriminologu Fabian Zhilla. “Shqipëria është një vend i varfër dhe kanabisi siguron të ardhura më të mira, veçanërisht pasi kërkesa në Evropë është e lartë”. Në fakt, prodhimi pastaj eksportohet masivisht në Itali dhe në një masë më të vogël, në Greqi.

Një histori e vjetër

Në Shqipëri, kultivimi i kanabisit është një histori e vjetër, e cila ka qenë gjithmonë shumë politike, ndërsa vendi karakterizohet nga një rivalitet i fuqishëm ndërmjet Partisë Demokratike (PD) dhe Partisë Socialiste (PS). Dy formacionet kryesore kanë secila zona të mirëfillta rajonale të ndikimit. Gjatë zgjedhjeve të 25 qershorit 2017, të organizuar pas disa muajsh të një krize të dhunshme politike, PS fitoi shumicën absolute, e parë që nga kthimi në demokraci, duke fituar një valë baticash në qytetet veriore që kanë veçori të dyfishtë të bastioneve të PD dhe qendrat e reja të prodhimit të drogës.

Në një raport, OSBE-ja pranoi rastet e drejtpërdrejta të blerjes së votave dhe dhunës, gjatë gjithë kohës duke pasur parasysh se ata ishin “ekzagjeruar nga mediat” dhe pa konkluduar se ata do të kishin falsifikuar votën. Një pikëpamje që sfidon Dritan Demiraj, ministër i brendshëm kalimtar i qeverisë teknike përgjegjëse për përgatitjen e zgjedhjeve. “Policia mbron trafikantët dhe droga eksportohet jashtë nga bazat ajrore dhe detare të ushtrisë”, insiston ish-ushtari, i cili komandonte njësitë speciale të ushtrisë shqiptare në Irak dhe Afganistan. Sipas tij, “30% e qarkullimit” do të ishte policia dhe do të denoncoje një sistem që shkon prapa në nivelet më të larta të pushtetit.

(Kosova Sot)

16 orë e 56 minuta më parë
22/01/19