Një hap më afër luftës së re, Siria i rrëzon një avion luftarak Izraelit - Lajme - Kosova Sot
Një hap më afër luftës së re, Siria i rrëzon një avion luftarak Izraelit

Një hap më afër luftës së re, Siria i rrëzon një avion luftarak Izraelit

Një avion luftarak izraelit F-16 është përplasur nga zjarrit anti-ajror sirian pas një sulmi kundër objektivave iraniane në Siri, thotë ushtria izraelite.

Të dy pilotët u hodhën me parashuta para se të përplasjes në tokë. Mendohet të jetë hera e parë që Izraeli ka humbur një avion në konfliktin sirian, raporton BBC

Siria akuzoi Izraelin për “agresion”, pasi Izraeli filloi më shumë sulme. Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) shkruan në tweet se “Disa çaste më parë, aeroplani i IAF, synonte sistemin e mbrojtjes ajrore siriane dhe objektivat iraniane në Siri, 12 objektiva, duke përfshirë 3 bateri mbrojtëse ajrore dhe 4 objektiva ushtarake iraniane. ndaj Izraelit, duke shkaktuar alarm në Izraelin e veriut “.

Sulmet izraelite në Siri nuk janë të pazakonta, thotë korrespondenti i BBC-së në Lindjen e Mesme, Tom Bateman, por humbja e një avioni izraelit luftarak shënon një përshkallëzim serioz.

(Kosova Sot)

1 orë e 57 minuta më parë
19/12/18