Paralajmëron Haradinaj: Ja çfarë do të ndodhë me ata që shkojnë rrugës së kufijve

  • 07 maj 2019 - 12:18
Paralajmëron Haradinaj: Ja çfarë do të ndodhë me ata që shkojnë rrugës së kufijve

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se do të ‘varrosen keq politikisht’, të gjithë ata që do të shkojnë ideve të kufijve e ndarjes së Kosovës.

Këto deklarata ai i ka bërë në një konferencë për media, pas mbledhjes së Qeverisë, kur është pyetur për deklarimet e Daçiqit se kufiri mes shqiptarëve dhe serbëve duhet të jetë lumi Ibër.

“Ideja e kufijve, e Vucicit e këtij Dacicit e tjerëve, është qe një shekull. Serbët gatuajnë në kuzhina të veta, ide për ndajre. Është një brez tjetër, smuj i dajnë tokat e shqiptarëve. Do të varrosen keq politikisht, ata që shkojnë rrugës së kufijve”, ka thënë Haradinaj.

Ndërkohë ai ka folur edhe për vizitën e gjeneralit amerikan Orr, duke thënë se vazhdimisht e ka theksuar se raportet ndërmjet Kosovës dhe SHBA-së, asnjëherë sdo të ftohen.

Madje Haradinaj thekson se raportet ndërmjet dy shteteve janë më të mirat të mundshme.

“Në asnjëherë skem pas lëkundje të raporteve me Amerikën. Vendimi i ardhjes është çështje kohe. Asnjëhrë raprotet Amerikë-Kosovë skanë qenë më të mira. Këtu kemi qenë kur iu kam thënë që sdo të ketë ftohje raporte me SHBA-të”, është shprehur ai.

(Kosova Sot Online)