Kim Jong ‘do të bëhet i rrezikshëm këtë vit’ pasi Korea e Veriut ‘do vdes nga uria gjatë dimrit që vjen’

  • 19 gusht 2019 - 07:50
Kim Jong ‘do të bëhet i rrezikshëm këtë vit’ pasi Korea e Veriut ‘do vdes nga uria gjatë dimrit që vjen’

Kim Jong-u mund të bëhet gjithnjë e më i rrezikshëm pasi Koreans e Veriut përballet me mungesa ushqimore gjatë dimrit, ka paralajmëruar një ekspert

Që nga mbajtja e një samiti të dështuar me SHBA gati gjashtë muaj më parë, diktatori ka mbikëqyrur lëshimin e katër armëve të reja të përparuara – përfshirë një nëndetëse dhe dy raketa balistike me rreze të shkurtër – duke kundërshtuar thirrjet për të hequr programin e saj bërthamor.

Administrata Trump është e prirur të “injorojë” veprimet armiqësore, sipas profesorit Srinivasan Sitaraman, me zyrtarët amerikanë që hedhin poshtë ndhodhitë e fundit si “qëndrim” të Kim. Por Prof Sitaraman tha se këto duhet të merren seriozisht – dhe tha se regjimi mund të bëhet më i rrezikshëm deri në Krishtlindje.Ai tha se mungesat e ushqimit do të rritin presionin ndaj Kim për të vepruar, dhe ai do të vazhdojë të tregojë muskujt e tij ushtarak në mënyrë që të marrë atë që kërkon.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut është duke u ndëshkuar për sanksionet e vendosura ndaj vendit të varfër dhe tashmë është kthyer në metoda të paligjshme për t’i rrethuar ata, deklaroi ai.Duke folur nga Universiteti Clark në SH.B.A., Prof Sitaraman – një zë i respektuar në çështjet e Koresë së Veriut – tha: “Unë mendoj se duhet ta marrim atë shumë seriozisht.”Nëse ai (Kim Jong-un) nuk e merr atë që dëshiron, që do të ketë sanksione të lëshuara, ai do të vazhdojë. Tani  është verë në Korenë e Veriut për momentin, kështu që gjërat nuk janë shumë keq. Por kur të vijë dimri telashet do të vijnë.”Do të ketë mungesa të ushqimit, dhe Korea e Veriut do të ndjej rezultatet e sanksioneve”.

Kjo mund ta bëjë udhëheqësin më shumë të ngjarë të vazhdojë kundërshtimin e tij, me SH.B.A. që kërkojnë që ai t’i dorëzojë të gjitha armët e tij bërthamore.”Kim Jong-un do të fajësojë sanksionet që Kombet e Bashkuara dhe vendet e tjera që ka vendosur,” tha Prof Sitaraman.”Ai ka të ngjarë të thotë ‘’nëse nuk heq sanksionet, unë do të përshkallëzoj gjërat “.”Në një moment kur pasojat nga dimri do ta godasin Korenë e Veriut, ai do fillojë të rris presionin ndaj SHBA.

(Kosova Sot Online)