‘Lufta e Ftohtë’ mes dy liderëve: Kim Jong kërcënon se do fillojnë fjalët fyese ndaj Trump

  • 06 dhjetor 2019 - 08:27
‘Lufta e Ftohtë’ mes dy liderëve: Kim Jong kërcënon se do fillojnë fjalët fyese ndaj Trump

Koreja e Veriut ka thënë se do rifillojë fyerjet ndaj presidentin amerikan Donald Trump, nëse vazhdon të përdorë gjuhën provokuese

Zëvendës ministri i jashtëm, lëshoi paralajmërimin përmes mediave shtetërore ditë pasi Trump foli për veprime të mundshme ushtarake drejt Veriut, dhe ringjalli pseudonimin e tij ”njeri raketë”, për sundimtarin e Koresë së Veriut Kim Jong Un.

Komentet erdhën ndërsa errësohen perspektivat për rifillimin e diplomacisë bërthamore midis dy vendeve. Kështu Koreja e Veriut do të përgjigjet me gjuhën e saj të ashpër nëse Trump përsëri përdor faza të ngjashme dhe tregon se ai me qëllim po provokon Korenë e Veriut.

Të mërkurën, shefi ushtarak i Veriut, Pak Jong Chon, gjithashtu paralajmëroi se përdorimi i forcës kundër Veriut do të shkaktonte një pasojë “të tmerrshme” për SH.B.A. Ai tha se Koreja e Veriut do të merrte “veprime korrekte përkatëse në çdo nivel” nëse SHBA ndërmerr çdo veprim ushtarak.

Gjatë një vizite në Londër të Martën, Trump tha se marrëdhënia e tij me Kim ishte “me të vërtetë e mirë”.

“Ne kemi ushtrinë më të fuqishme që kemi pasur ndonjëherë, dhe ne jemi larg vendit më të fuqishëm në botë dhe shpresojmë se nuk kemi nevojë ta përdorim atë. Por nëse do duhet, ne do ta përdorim atë,” tha Trump.

Kim, shtoi Trump, “i pëlqen të dërgojë raketa, apo jo? Kjo është arsyeja pse unë e quaj njeri raketë”.

Në vitin 2017, Trump dhe Kim shkëmbyen kërcënime, pasi Koreja e Veriut kreu një provë armësh të profileve të larta që synonin të fitonin një aftësi për të nisur sulme bërthamore në territorin e SHBA. Trump tha se ai do të binte “zjarr dhe tërbim” në Korenë e Veriut dhe e derivroi Kim si “njeri i vogël me raketa”, ndërsa Kim vuri në dyshim mendjen e shëndoshë të Trump dhe tha se ai “do të zbusë dot zjarrin e SHBA-së të shthurur mendërisht”.

Të dy udhëheqësit kanë shmangur fjalë të tilla dhe kanë zhvilluar marrëdhënie më të mira pasi Koreja e Veriut hyri në negociata bërthamore me SHBA vitin e kaluar. Trump madje tha se ai dhe Kim “u dashuruan”.

Kim dhe Trump janë takuar tre herë, duke filluar me një samit në Singapor në qershor 2018. Por diplomacia e tyre bërthamore ka mbetur kryesisht e bllokuar pasi takimi i tyre i dytë në Vietnam në shkurt përfundoi pa ndonjë marrëveshje, për shkak të mosmarrëveshjeve mbi sanksionet e drejtuara nga SHBA mbi Korenë e Veriut.

(Kosova Sot Online)