12 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, Rama: I përjetshëm kujtimi i atyre që dhanë jetën për këtë ditë

  • 17 shkurt 2020 - 09:04
12 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, Rama: I përjetshëm kujtimi i atyre që dhanë jetën për këtë ditë

Sot Kosova feston 12-vjetorin e pavarësisë të shpallur më 17 shkurt të vitit 2008 dhe të njohur nga 116 shtete. Kosova do të shënojë këtë përvjetor me një qeveri të re të udhëhequr nga Albin Kurti nga Lëvizja Vetëvendosje. Për përvjetorin e 12-të do të organizohen shumë aktivitete të planifikuara në Prishtinë dhe qytete të tjera të Kosovës.

Kryeministri Edi Rama e ka uruar Kosovën për 12-vjetorin e Pavarësisë kështu: “Urime ditën e bekuar të pavarësisë së Kosovës të gjithë shqiptarëve kudo që ndodhen dhe i përjetshëm qoftë kujtimi i atyre që dhanë jetën për këtë ditë” shkruan Rama.

(Kosova Sot Online)