Shqipëria dërgon edhe 60 infermierë në Itali, ministri italian ka disa fjalë

  • 20 prill 2020 - 16:47
 Shqipëria dërgon edhe 60 infermierë në Itali, ministri italian ka disa fjalë

Menjëherë sapo një grup prej 60 infermierësh u përcollën nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në Rinas, drejt Italisë, ka ardhur edhe reagimi i ministrit të Jashtëm italian, Luigi Di Maio.

“Sot mbërrijnë në Itali 60 infermierë për të mbështetur spitalet tona. Një ndihmë konkrete, një tjetër dhuratë, që na vjen nga miqtë tanë shqiptarë. Faleminderit Edi Rama për solidaritetin ndaj Italisë”, shkruan Di Maio në rrjetin social Twitter.

Oggi arriverà in Italia una task force sanitaria di 60 infermieri per dare sostegno ai nostri ospedali. Un aiuto concreto, un altro dono che ci arriva dai nostri amici albanesi.
Grazie @ediramaal per la vicinanza e il sostegno all’Italia. ë

— Luigi Di Maio (@luigidimaio) April 20, 2020

Ky është grupi i dytë me personel mjekësor që është nisur nga Shqipëria në Itali për të dhënë ndihmën e tyre në luftën ndaj Covid-19. Grupi i parë ishte i përbëra nga 30 persona, mjekë dhe infermierë, raportojnë mediat vendore.

(Kosova Sot Online)