Daçiq shpërblen Djokovicin për lobimin kundër Kosovës

  • 29 maj 2020 - 16:23
 Daçiq shpërblen Djokovicin për lobimin kundër Kosovës

Para gati dy jave, ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, në një intervistë për Tv Happy kishte pranuar në mënyrë të hapur se në fushatën kundër pavarësisë së Kosovës është i përfshirë edhe tenisti me famë botërore, Novak Djokovic.

Daçiq kishte treguar se si Novak Djokovic është shumë i interesuar për të lobuar për heqjen të njohjeve të pavarësisë së Kosovës.

Sipas tij, Serbia duhet të përdorë sa më shumë emrat e njohur që ka në fushën e diplomacisë, siç është edhe rasti i Novak Djokovic.

“Novak pyetën gjithmonë se çfarë mund të bëjmë. Ai pret me padurim çdo tërheqje të njohjes së Kosovës. Shumë liderë botëror më pyesin për të, dhe unë e telefonova që t’iu dërgonte atyre topa apo një raketë tenisi me një autograf.”, ka thënë Daçiq.

E për gjithë punën që Djokovic ka bërë për të ndihmuar diplomacinë serbe, ka marrë sot mirënjohje nga Ivica Daçiq në “Ditën e Diplomacisë”.

“Këtë vit, unë kam nderit e madh që këtë mirënjohje t’ia jap legjendës së gjallë, Novak Djokovic, që është dëshmi se atletët janë ndoshta ambasadorët më të mirë të vendit tonë në botë”, ka thënë Daçiq gjatë ceremonisë.

Në këtë ceremoni ndërkohë ka qenë i pranishëm edhe ambasadori i SHBA’së në Serbi, Anthony Godfrey, i cili ka publikuar një fotografi të Daçiq dhe Djokovic.

“Këtë mëngjes, pata nderin që të isha pjesë e pritjes në ceremoninë e shënimit të Ditës së Diploamcisë Serbe, në të cilën ministri Daçiq prezantoi çmimin për Novak Djokovic”, ka shkruar Godrey në llogarinë  e tij në twitter.

Ambasadori amerikan ka thënë se pasi ka ndarë fotografitë më stafin e tij, ka zbuluar se në Ambasadën e SHBA’së në Beograd është një fans i madh i Djokovicit.

Godfrey madje ka thënë se fusha e tenisit në rezidencën e tij është në dispozicion kurdo që Djokovic dhe Brandon dëshirojnë për të luajtur.

(Kosova Sot Online)