Gjendet qyteti antik 3 mijë vjeçar

  • A.P /
  • 11 prill 2021 - 15:19
Gjendet qyteti antik 3 mijë vjeçar

Autoriteti Egjiptian i Antikiteteve ka njoftuar se është gjetur një qytet antik 3 000 vjeçar.

Sipas autoritetit, qyteti antik besohet të jetë themeluar nga mbreti Amenhotep III dhe ishte qyteti më i madh administrativ dhe industrial në Luksor gjatë epokës perandorake egjiptiane.

Gjatë gërmimeve janë gjetur objekte të përdorura në jetën e përditshme, transmeton Anadolu Agency.

Zbulimi i qytetit besohet të jetë gjetja e dytë më e rëndësishme arkeologjike pas varrit të Tutankamunit.

(Kosova Sot Online)