Gjykata e dënon kryeredaktorin e mediumit serb, shkak një lajm ku përmendet Kosova

  • E.K /
  • 26 maj 2021 - 10:55
 Gjykata e dënon kryeredaktorin e mediumit serb, shkak një lajm ku përmendet Kosova

Gjykata e Lartë në Beograd e ka gjobitur kryeredaktorin e tabloidit “Informer” Dragan Vuçiqeviq me 140 mijë dinarë bazuar në padinë e kreytarit të partisë së djathtë serbe, Dveri, Boshko Obradoviq, raporton Danas.

Vuçiqeviq u gjobit me 80,000 dinarë për akuzat se “Obradoviq urdhëroi sulme të ashpra ndaj Aleksandër Vuçiqit” dhe 60,000 dinarë gjobë për shkelje të reputacionit të Obradoviqit, kur “Informer” shkroi se “duke zhvilluar takime në fshehtësi, ai u premtoi amerikanëve se nëse do të vinte në pushtet, ai do ta njihte Kosovën”.

“Në pesë proceset gjyqësore që unë isha, Dragan Vuçiqeviq u bë gënjeshtar i provuar nga gjykata dhe imagjinoni sa shumë procedura të ngjashme gjyqësore mund të ketë kundër tij”, tha Obradoviq.

Ai tha sa vendime të rilla duhet të jenë paralajmërim “për ta bërë të qartë për të gjithë se “Informer” nuk është gazetë normale ditore por gazeta më e zezë e propagandës e partisë në pushtet që merret me kundërshtarët politikë të qeverisë në baza ditore, duke përdorur të gjitha të mundshme mjete të paligjshme dhe të paligjshme”.

Obradoviq vuri në dukje se shkalla e gënjeshtrave, shpifjeve dhe fushatave negative kundër kreut të opozitës “kaloi të gjitha kufijtë në këtë bord mediatik të Partisë Progresive Serbe të Aleksandar Vuçiqit.

Ai theksoi se gjëja më e rëndësishme është që pas ndryshimit të qeverisë, “jo vetëm zyrtarët e saj më të lartë që janë të përfshirë në një seri skandalesh dhe grabitjesh kriminale dhe korruptive të buxhetit të shtetit duhet të përgjigjen, por edhe shërbëtorët e tyre më besnikë në botë të gazetarisë, të tillë si Dragan Vuçiqeviq, të cilat, përmes gënjeshtrave mediatike, mbajnë në pushtet një sistem politik jodemokratik dhe kriminal”.

(Kosova Sot Online)