Gërvalla vizitoi edhe Murin e Lotëve në Jerusalem

  • A.P /
  • 17 May 2022 - 16:08
Gërvalla vizitoi edhe Murin e Lotëve në Jerusalem

Kryediplomatja kosovare Donika Gërvalla javën që shkoi ka qëndruar për vizitë në Izrael, gjegjësisht në Jerusalem.

Krahas takimeve zyrtare që ka pasë në shtetin hebre, përfshirë edhe takimin me homologun e saj, ministrin e Punëve të Jashtme të Izraelit, Yair Lapid, Donika Gërvalla u bë zyrtarja e parë e shtetit të Kosovës që vizitoi edhe qendrën përkujtimore “Yad Vashem” në Jerusalem, “ku u njoh nga afër me historinë tronditëse të Holokaustit”.

Por, kishte edhe një vend tjetër të rëndësishëm për Izraelin dhe popullin e saj që e nderoi Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla.

Fjala është për “Murin e Lotëve” [ose Murin e Vajtimit] në Jerusalem, vend i rëndësishëm pelegrinazhi në Izrael.

Megjithatë, vizita e Gërvallës në vendin e shenjtë hebre, për dallim nga të tjerat vizita gjatë qëndrimit në Izrael, nuk u njoftua në publik e as në rrjetet zyrtare të MPJD-së e Ministres së Jashtme.

Gazeta Online Reporteri.net ka siguruar një fotografi ku shihet kryediplomatja Gërvalla duke kryer nderimet tek “Muri i Vajtimit”, i quajtur ndryshe edhe Koteli, Muri Perëndimor ose Muri i Solomonit – pika kryesore e Izraelit.

‘Pelegrinazh’ aty kreu edhe një nga përcjellësit nga stafi i Ministres së Jashtme dhe Diasporës.

“Muri i Lotëve” konsiderohet si pika kryesore e Izraelit. Përkundër faktit se vendi është i shenjtë për hebrenjtë, njerëzit e çdo feje lejohen ta vizitojnë dhe kryejnë pelegrinazhe. Turistët mund të shohin vendin kryesor të lutjes së hebrenjve, të njihen me traditat e tyre dhe të ecin nëpër tunelin antik.

Pos Gërvallës, këtë vend të shenjtë e vizitojnë dita-ditës shumë personalitete e liderë botërorë, e që për dallim nga kryediplomatja kosovare qëndrimin para “Murit të Vajtimit” e ndajnë me ndjekësit e tyre.


(Kosova Sot Online)