Protestat kanë shpërthyer në të gjithë Kinën

  • A.P /
  • 28 November 2022 - 16:41
Protestat kanë shpërthyer në të gjithë Kinën

Nga Shangai në Pekin, protestat kanë shpërthyer në të gjithë Kinën në një shfaqje të rrallë mosmarrëveshjeje kundër Partisë Komuniste në pushtet, të ndezur nga zemërimi për politikën gjithnjë e më të kushtueshme të vendit me zero Covid, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Ndërsa numrat u rritën në demonstratat në shumë qytete të mëdha gjatë fundjavës, po ashtu janë shprehur edhe një sërë ankesash – me disa që bëjnë thirrje për demokraci dhe liri më të madhe.

Mes mijëra protestuesve, qindra madje kanë bërë thirrje për largimin e liderit kinez Xi Jinping, i cili për gati tre vjet ka mbikëqyrur një strategji të testimit masiv, bllokimeve të forcës brutale, karantinës së detyrueshme dhe gjurmimit dixhital që ka ardhur në një njeri shkatërrues. dhe kosto ekonomike.

Ja çfarë dimë.

Pse po protestojnë kinezët?
Protestat u shkaktuan nga një zjarr vdekjeprurës të enjten e kaluar në Urumqi, kryeqyteti i rajonit të largët perëndimor të Xinjiang. Zjarri vrau të paktën 10 njerëz dhe plagosi nëntë në një ndërtesë apartamentesh – duke shkaktuar zemërim publik pasi videot e incidentit dukej se tregonin se masat e bllokimit kishin vonuar zjarrfikësit të arrinin te viktimat.

Qyteti kishte qenë nën izolim për më shumë se 100 ditë, me banorët që nuk mund të largoheshin nga rajoni dhe shumë u detyruan të qëndronin në shtëpi.

(Kosova Sot Online)