Stoltenberg: Rusia kërkon të frenojë luftën në Ukrainë gjatë dimrit para sulmit të pranverës

  • A.P /
  • 07 December 2022 - 14:30
Stoltenberg: Rusia kërkon të frenojë luftën në Ukrainë gjatë dimrit para sulmit të pranverës

Rusia po kërkonte të ndalonte luftimet në Ukrainë gjatë dimrit në mënyrë që të ndërtonte forcat e saj për një sulm të rinovuar vitin e ardhshëm, tha të mërkurën shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Forcat ukrainase kanë shtyrë një kundër-ofensivë në të cilën kanë arritur përfitime të konsiderueshme në lindje dhe jug, duke përfshirë rimarrjen e qytetit të Khersonit nga Kievi.

“Ajo që ne shohim tani është se Rusia në të vërtetë po përpiqet të ketë një lloj ngrirjeje të kësaj lufte, të paktën për një periudhë të shkurtër kohore, në mënyrë që të mund të rigrupohen, riparohen, rikuperohen dhe pastaj të përpiqen të nisin një ofensivë më të madhe pranverën e ardhshme. ”, tha Stoltenberg në një ngjarje publike të organizuar nga Financial Times.

Stoltenberg tha se anëtarët e NATO-s po vazhdonin furnizimin e tyre "të pashembullt" të armëve dhe mbështetjes për Ukrainën, pavarësisht shqetësimeve se konflikti po shteron rezervat perëndimore.

"Po aq e rëndësishme sa shtimi i sistemeve të reja, është të sigurohemi që sistemet ose armët që kemi dorëzuar tashmë, janë në të vërtetë funksionale ose funksionojnë në një mënyrë efektive," tha Stoltenberg.

"Do të thotë se ata kanë nevojë për një sasi të madhe municionesh, pjesë këmbimi dhe gjithashtu mirëmbajtje."

Disa nga luftimet më të ashpra janë përqendruar aktualisht rreth qytetit lindor të Bakhmut, të cilin forcat ruse janë përpjekur ta kapin prej muajsh.

Shtetet e Bashkuara thonë se presin që luftimet të vazhdojnë me një "ritëm të reduktuar" në muajt e ardhshëm, ndërsa të dyja palët kërkojnë të rindërtojnë forcat e tyre.

Stoltenberg tha se ai nuk kishte "më shumë informacion" në lidhje me sulmet e supozuara të dronëve ukrainas në bazat ajrore brenda Rusisë, pasi Uashingtoni këmbënguli se "as nuk kishte inkurajuar dhe as mundësuar" ndonjë sulm të tillë nga Kievi.

Por shefi i NATO-s këmbënguli se çështja themelore mbeti se Ukraina po luftonte për të mbrojtur veten ndërsa Moska bombardon infrastrukturën civile në një përpjekje për t'i ndërprerë njerëzit nga energjia elektrike dhe ngrohja gjatë dimrit.

"Ukraina ka të drejtë të mbrohet kundër këtyre lloj sulmeve," tha ai.

Stoltenberg tha se kushtet për një zgjidhje paqësore të konfliktit "nuk ekzistojnë tani sepse Rusia nuk ka treguar asnjë shenjë të përfshirjes në negociata, të cilat respektojnë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës".

(Kosova Sot Online)