Zelenskyy siguron ukrainasit se do të arrihet fitore kundër Rusisë

  • A.P /
  • 06 December 2023 - 19:25
Zelenskyy siguron ukrainasit se do të arrihet fitore kundër Rusisë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u ka dërguar një mesazh ukrainasve se Kievi do të mposht Rusinë dhe do të shënojë një fitore të drejtë kundër të gjitha gjasave, pasi ndihma ushtarake dhe ekonomike e SHBA nuk është miratuar ende nga Kongresi, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Zelenskyy e dërgoi mesazhin e mësipërm përmes një videoje të pazakontë herët në mëngjes, në të cilën shihet duke ecur në rrugët e Kievit për të nderuar ushtarët që janë vrarë me rastin e Ditës së Forcave të Armatosura, e cila festohet sot.

“Ishte e vështirë, por ne ngulmuam. Tani nuk është e lehtë, por ne po ecim përpara. Sado e vështirë të jetë, ne do të arrijmë atje. Për kufijtë tanë, për njerëzit tanë. Në paqen tonë. Vetëm paqe. Paqe falas. Kundër të gjitha gjasave”, tha Zelenskyy, i cili po filmonte veten në një celular ndërsa po ecte nga zyra e tij në rrugën Khrushchevskoho drejt murit përkujtimor në qendër të Kievit.

Sipas mediave të huaja, komentet e tij dukej se i përgjigjen pasigurisë mbi të ardhmen e një pakete ndihme prej 60 miliardë dollarësh që po debatohet në Kongresin e SHBA-së, e cila ka ngecur prej javësh. Në videon e tij, Zelensky përshëndeti njerëzit ndërsa ecte në rrugët e ngrira.

Ai tha se Ukraina nuk ka alternativë përveç çlirimit të territoreve të saj të mbajtura nga Rusia. “Këto janë tokat tona. Këta janë njerëzit tanë. A ka ndonjë alternativë? Jo. Nëntë vjet e 651 ditë lufte janë pas nesh. Fitorja është përpara. Dhe si tjetër? A mund të ketë një alternativë? Të gjithë e dimë: jo”, vijoi Zelensky.

Ai më vonë u shfaq për të bërë nderimet e tij në murin përkujtimor të krijuar në 2014 për të nderuar viktimat e luftës së Rusisë kundër Ukrainës. Moska sekuestroi gadishullin e Krimesë nga Ukraina në vitin 2014.

(Kosova Sot Online)