Kritikët vazhdojnë ta nënvlerësojnë presidentin Trump

  • 08 nëntor 2018 - 08:11
Kritikët vazhdojnë ta nënvlerësojnë presidentin Trump

Shkruan: Liz Peek

Ende nuk i kemi të gjitha të dhënat, por duke gjykuar nga linjat e gjata të njerëzve që prisnin të votonin të martën, dalja ishte me të vërtetë e lartë. Në fund, megjithatë, kjo mund të ketë favorizuar republikanët në garat kyçe, pasi shpesh partia në Shtëpinë e Bardhë vuan nga vetëkënaqësia Nuk ishte 'Blue Wave' (Valë e kaltër); në rastin më të mirë, një gurgullimë e kaltër. Përkundër shpenzimit të më shumë se 1 miliard dollarësh, më shumë se ndonjëherë për zgjedhjet afatmesme, si dhe përkundër faktit se ishin të bindur se do ta mposhtnin një president historikisht jo të pëlqyer, demokratët duket ta kenë fituar vetëm një shumicë të dobët në Dhomën e Përfaqësuesve, derisa nuk kanë qenë as afër marrjes së Senatit. Fitorja e tyre në Dhomë, duket se, në rastin më të mirë, ishte në linjë me mesataret historike; ata kishin pritur më shumë. Pa dyshim, demokratët kishin një 'hartë' të vështirë për ta mbrojtur, duke përfshirë 10 vende të Senatit në shtetet e fituara me vendosmëri nga Presidenti Trump në vitin 2016. Megjithatë, nga Teksasi në Indiana dhe Florida deri në Misuri dhe Tenesi, ata kishin shumë shpresa se Rezistenca do të shpërthente përmes Murit të Kuq të Senatit, për të parë se mbështetësit e presidentit Trump qëndronin pranë njeriut të tyre. Në të njëjtën kohë, republikanët kishin edhe sfidat e tyre. Ata kishin nevojë për të fituar pothuajse të gjitha 25 vendet që ata mbanin në qarqe që kishin shkuar për Hillary Clinton në vitin 2016. Demokratët kishin nevojë vetëm për të 'rrokullisur' 23 vende për të marrë kontrollin e Shtëpisë; që ata bënë. Republikanët e humbën Dhomën e Përfaqësuesve Ndërsa rezultatet e hershme u filtruan, që dukeshin në favor të demokratëve, komentatorët argumentuan se presidenti Trump duhet të kishte gabuar të fliste për ekonominë, se ai bëri një gabim në përkrahjen e Ron DeSantis në zgjedhjet primare Florida për guvernator (DeSantis fitoi), se qasja e tij luftuese për karvanin e emigrantëve ishte e sigurt se do t'i kushtonte republikanëve vende të rëndësishme. Teksa i dëgjoje të thoshin këto gjëra, dukej se presidenti çdo gjë e bëri gabim. Ata sugjeruan që presidenti kishte gabuar duke e bërë garën për të. Ai, në fakt, e kishte vënë veten në fletëvotim. Por Presidenti Trump nuk e bëri këtë; demokratët e bënë. Që nga momenti kur u zgjodh në vitin 2016, e majta e bëri atë qendër të fushatave të tyre. Demokratët nuk kishin një platformë ekonomike, ata kishin ethe anti-Trump, dhe ata mendonin se kjo ishte e mjaftueshme. Sigurisht, disa nga mbështetësit e tyre mendonin se kjo ishte e mjaftueshme. Aktivisti i partisë dhe miliarderi Tom Steyer ka dhuruar miliona dollarë për kandidatët demokratë, të cilët premtuan të ndihmojnë në përndjekjen ligjore (impeachment) të presidentin Trump. Kjo ishte ambicia e tij e vetme. Dhe akoma, edhe një herë kritikët e tij e nënvlerësuan presidentin Trump. Po, republikanët e humbën Dhomën e përfaqësuesve. Por, mbajtja e Senatit ishte shumë më e rëndësishme për ribalancimin e vazhdueshëm të gjykatave të vendit tonë dhe për të mbajtur një kontroll mbi demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve. Ajo gjithashtu është një bastion kundër "impeachment"-it. Në fund të fundit, mund të arrihet në përfundimin se pa përpjekjet e palodhshme të presidentit në fushatën e zgjedhjeve, pa ato tubime të mëdha në 11 shtete në 8 ditët e fundit, GOP (Partia republikane) mund të mos ketë mbajtur Senatin. Ai nxiti bazën, duke paralajmëruar se mijëra njerëz që marshonin në veri nga Amerika Qendrore do ta sulmonin kufirin tonë, duke i shtyrë ata të votonin. A do të shfaqeshin ata në dhomën e votimit vetëm për të festuar papunësinë në rënie dhe rritjen e pagës? E dyshimtë. Emigracioni një shqetësim i madh Sondazhet e daljes zbuluan se kujdesi shëndetësor ishte numri një për 41 për qind të votuesve. Falë ish-senatorit John McCain, republikanët kishin hedhur topin në kujdesin shëndetësor dhe demokratët ishin të mençur për ta shfrytëzuar këtë dobësi. Çështja numër dy ishte emigracioni, duke kapërcyer ekonominë me 23 për qind ndaj 21 për qind. A ishte emigracioni një shqetësim i madh sepse Trump e bëri këtë? Ndoshta, por ishte një argument më i fortë mbyllës sesa krijimi i vendeve të punës. Njerëzit kanë më shumë gjasa të votojnë nga zemërimi se sa mirënjohjet. Garat kryesore të senatit u kthyen mbrapa me radhë disa herë. Pas spektaklit revoltues të Kavanaugh, sondazhet kishin lëvizur në favor të republikanëve, por pastaj erdhën 'bombat' drejtuar ndaj demokratëve në të gjithë vendin dhe vrasjen e tmerrshme të hebrenjve në Sinagogën e Pemës së Jetës. Ato incidente ngadalësuan rritjen e GOPit, pasi komentatorët dhe demokratët fajësuan presidentin Trump për ngritjen e temperaturës së diskursit tonë politik. Sondazhet u zgjeruan përsëri, në favor të demokratëve. Pastaj Trump i ra në gjurmë fushatës, duke ua kujtuar votuesve të tij progresin ekonomik që kemi bërë në këto dy vitet e fundit, të gjyqtarëve konservatorë të vendosur në Gjykatën e Lartë dhe në gjykatat më të vogla në të gjithë vendin, përparimin e arritur në negociata me Korenë e Veriut, qëndrimin e tij të ashpër ndaj Iranit dhe kundër vjedhjes së vazhdueshme të Kinës për pronën intelektuale të Amerikës. Megjithëse kritikët tallen, Shtëpia e Bardhë Trump ka arritur shumë dhe votuesit e tij kanë brohoritur çdo hap të rrugës. Në ditët e mbylljes së fushatës, sondazhet u zhvendosën ngushtë në favor të disa kandidatëve të Senatit të GOP-it, veçanërisht ata që kishin tubuar me Trump. Në ditët e fundit të kampanjës, shumë ishte bërë për energjinë në të dyja partitë. Entuziazmi për votim goditi nivelet rekord për një garë afatmesme; ekspertë të supozuar që do të nxisnin pjesëmarrjen e votuesve në të dyja anët, të cilët përndryshe do të kishin qëndruar në shtëpi. Por, ata gjithashtu arritën në përfundimin se kjo do të nxiste veçanërisht demokratët pasi pjesët e koalicioneve të tyre (si të rinjtë dhe pakicat) nuk mund të llogariten se do të shfaqen. Ende nuk i kemi të gjitha të dhënat, por duke gjykuar nga linjat e gjata të njerëzve që prisnin të votonin të martën, dalja ishte me të vërtetë e lartë. Në fund, megjithatë, kjo mund të ketë favorizuar republikanët në garat kyçe, pasi shpesh partia në Shtëpinë e Bardhë vuan nga vetëkënaqësia. Dhe, ka të ngjarë që të gjitha ato tubime ndihmuan. Në vitin 2010, Tea Party, e zemëruar se Obama Care kishte kaluar me jo një votë republikane, gjithashtu sulmonin presidentin e tanishëm. Në atë garë, partia e Presidentit Obama humbi gjashtë vende në Senat dhe 63 vende në Dhomën e përfaqësuesve, rezultati më i keq në kohët moderne. Në të kundërtën, duket sikur Presidenti Trump kishte një natë mjaft të mirë.

(Kosova Sot)