Si të mposhtet një populist

Si të mposhtet një populist

Slawomir Sierakowski

  • 04 prill 2019 - 08:33

Ndarjet politike më shpesh vazhdojnë midis partive të opozitës - në dobi të forcave populiste

Nuk ka pasur asnjëherë më shumë qeveri populiste sesa sot. Deri tani, populistët nuk janë hequr nga pushteti në asnjë vend perëndimor.

Megjithëse presidenti i Sllovakisë ka vetëm pushtet simbolik, fitorja e kandidates që kishte bërë fushatë antikorrupsion, Zuzana Caputová kundër një kandidati populist këtë fundjavë mund të sinjalizojë një ndryshim në aftësinë e populistëve për ta përcaktuar motin politik në Evropë. Në të njëjtën kohë, fitorja e dukshme e komedianit televiziv dhe e fillestarit politik, Volodimir Zelensky, në rundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të Ukrainës sugjeron që vala populiste mund të vazhdojë ende. Populistët nuk janë të pamposhtur, por ata mund të mposhten vetëm nën një kusht: nga një opozitë e unifikuar.

Për fat të keq, ndarjet politike më shpesh vazhdojnë midis partive të opozitës - në dobi të forcave populiste. Ky ishte rasti në Poloni për sa kohë që vendi nuk ishte në gjendje ta largonte këtë prirje, gjë që vlen për të gjitha vendet e BE-së të qeverisura nga populistët: Hungaria, Republika Çeke, Sllovakia dhe Italia. Populistët e Italisë nuk kanë nga kush të humbin Në Hungari, për shembull, socialistët postkomunistë dhe partia post-fashiste "Jobbik" kanë treguar për një kohë më shumë mospërfillje për njëri-tjetr6in sesa për kryeministrin Viktor Orbán. Kur ata më në fund filluan të bashkëpunojnë pas viteve të humbjeve shkatërruese, ajo ishte shumë pak, shumë vonë. Media e pavarur e vendit është zhdukur dhe pushteti i Orbanit mbi shtetin i jep një avantazh të tillë të rëndësishëm partisë së tij, Fidesz, që zgjedhjet e vendit nuk konsiderohen më të drejta nga vëzhgues të pavarur. Megjithatë, vlen të kujtojmë se më 25 shkurt të vitit 2018, një kandidat i pavarur me mbështetje të gjerë nga të gjitha partitë e opozitës fitoi postin e kryebashkiakut të Hódmez?vásárhely, një fortesë e "Fidesz"-it.

Sikur partitë e opozitës të mos zhvillonin konflikte gjatë zhvillimit të zgjedhjeve parlamentare në prillin e kaluar, Fidesz ndoshta nuk do të kishte marrë gati 50% të votave dhe Orbán mund të mos i ishte dhënë mjeti për konsolidimin e pushtetit. Në Itali, në fakt, ka ndarje të majtë të djathtë brenda koalicionit qeverisës dhe opozitës. Për të formuar një qeveri vitin e kaluar, lëvizja populiste Pesë Yje (M5S) duhej të pajtohej me partinë nacionaliste të Lidhjes. Së bashku, ata fituan rreth 50% të votave, krahasuar me gati 20% për Partinë Demokratike kryesore dhe më pak se 15% për qendrën e djathtë të ish-kryeministrit Silvio Berluskoni "Forza Italia". Prandaj, siç qëndrojnë gjërat, populistët e Italisë nuk kanë nga kush të humbin. Por, ndërsa M5S mori pjesën më të madhe të votave në zgjedhjet e marsit të kaluar, Liga që atëherë e tejkaloi atë në sondazhe dhe zgjedhje rajonale. Kjo është në përputhje me një prirje më të gjerë: ndërsa populistët e krahut të djathtë kanë mbetur në favor një herë në pushtet, homologët e krahut të majtë janë penguar.

Sa për Sllovakinë, partia populiste e krahut të majtë SmerSD dhe udhëheqësi i saj, ish-kryeministri Robert Fico, më në fund u mund pas gati dy dekadash në pushtet. Por me mbështetjen mbi 20%, Smer-SD mbetet partia e vetme më e fortë e vendit. Ndërkohë, ka të paktën dhjetë parti opozitare me gjasa për të hyrë në Parlament në zgjedhjet e ardhshme, duke përfshirë "Sllovakinë Progresive" të Caputovës, një parti relativisht e re, që aktualisht gëzon një mbështetje prej vetëm 3%. Kryesimi i një partie politike në Sllovaki nuk është gjë e mirë në vetvete. Partia Konservatore "Ne jemi familja", e udhëhequr nga një burrë që ka lindur nëntë fëmijë me tetë gra, fitoi 6.6% të votave në zgjedhjet e fundit parlamentare. Për më tepër, rreth 25% e elektoratit përkrahin vazhdimisht të drejtën ekstreme, e cila vetë ndahet midis Marian Kotleba ("Sllovakia jonë") dhe lëvizjes rreth juristit ekstrem të djathtë Štefan Harabin. Megjithatë, fitorja e ?aputovës i ka dhënë një vrull kundërshtarëve të populizmit kudo tjetër, jo më pak në Republikën Çeke, ku fushata e saj u mbështet nga Tomas Halik, një prift dhe filozof katolik i shquar, dhe Karel Schwarzenberg, ish-ministër i punëve të jashtme çeke. Në zgjedhjet e përgjithshme të tetorit 2017, votuesit çekë me sa duket vendosën që vendi i tyre i lumtur dhe paqësor mund të përballonte një çmenduri të vogël, kështu që ata dhanë një shumicë votash Andrej Babisit, një miliarderi me origjinë sllovake, të cilin shumë e kanë përshkruar si "Trumpi Çek".

Presidenca çeke aktualisht mbahet nga Milos Zeman, një socialdemokrat i kthyer nacionalist me një qëndrim të butë për presidentin rus Vladimir Putin. Zeman dhe Babish veprojnë sikur konkurrojnë për titullin e politikanit më të turpshëm të Evropës. Zeman, për shembull, dikur mbajti një djegie ceremoniale të një palë gjigande të brendshme të kuqe që më parë ishte përdorur nga kolektivi i artistit Ztohoven për ta tallur atë. Një arritje e dukshme Nga ana e tij, Babish dyshohet se kishte organizuar rrëmbimin e djalit të vet, duke kërkuar ta dërgonte atë në një spital psikiatrik në Krimenë e okupuar nga rusët, për ta penguar atë të dëshmonte për marrëdhëniet e korruptuara të biznesit të babait të tij. Pra, nëse politika polake aktualisht imiton filmat e ankthit moral të viteve 1970, fqinjët tanë jugorë janë në mes të një komedisë absurde. Për momentin, megjithatë, opozita e thyer - që përbëhet nga Partia Demokratike Qytetare e Djathtë, Partia Pirate tekno-liberale, Partia Liberale ekstreme anti-imigrante (udhëhequr nga biznesmeni gjysmë japonez Tomio Okamura) dhe Partia Komuniste e Bohemisë dhe Moravës - nuk ka arritur të mbajë votat e mosbesimit ndaj kryeministrit. Së fundi, në Poloni, partitë e opozitës janë bashkuar kundër qeverisë së Partisë Populiste të Drejtësisë dhe Ligjit (PiS). Kjo është një arritje e dukshme, duke qenë se opozita polake është e ndarë në mes të Platformës Qytetare, Partisë Popullore Polake të Popullit dhe Aleancës Demokratike të PostKomunizmit, partisë moderne neoliberale, Iniciativës së majtë polake dhe të gjelbërve.

Sipas sondazheve të fundit, ky i ashtuquajtur Koalicion Evropian ka mbështetje rreth 38-42%, që do të thotë se mund të mundë partinë PiS në zgjedhjet parlamentare në tetor. Shumë do të varet nga ajo që ndodh në zgjedhjet e Parlamentit Evropian muajin e ardhshëm. Por bashkimi është treguar më i lehtë për polakët sesa për askënd tjetër në Evropë. Kjo do të thotë që Polonia mund të bëhet vendi i parë i BE-së që do të përmbysë një qeveri populiste - në 30 vjetorin e rënies së komunizmit, jo më pak. Do të ishte e përshtatshme për polakët që të nxisin një valë ripërtëritjeje demokratike në të gjithë Evropën Lindore, ashtu siç bënë në vitin 1989.

(Kosova Sot)