Ja çfarë Gjykate duhet në Kosovë!

Ja çfarë Gjykate duhet në Kosovë!
  • 09 maj 2019 - 16:56

Shkruan: Reshat Badallaj-Zhuriani

 

 

Shkrimin po e nisi me disa pyetje publike për qytetarët dhe do të mundohem të jem sa më i shkurtër dhe shumë konkret:

 

A e dini Ju të nderuar qytetarë të vendit tim se në Kosovë ekzistojnë grupet më kriminale,a e dini se në Kosovë ka banda më mafioze më të rrezikshme jo vetëm në vend,por në tërë Ballkanin, a e dini se në Kosovë veprojnë mafio-oligarkët më të rrezikshëm të kanaleve të nëntokës, a e dini ju se në Kosovë, që nga pas lufta e deri më sot vendin e kanë kapur krye vagabondët, krye mafiozët,kryebanditët dhe krye hajnat më të rrezikshëm në rajon, a e dini ju se bandat politike, që dikush pa fije turpi i quan parti i udhëheqin krye banditët me të rrezikshëm që nuk mund t´ia gjeni shoqin askund në tërë Evropën, a e dini ju se shtetin dhe pikërisht në majat e shtetit janë kryebanditët me të rrezikshëm që merreni me mend, që nga pas lufta e deri më sot asnjë bandë banditësh, nuk mund të çoj qeverisjen deri në fund, a e dini ju se, Kosovës, krye hajnat, krye lehaqenët, ju kanë turrur si llavë ujqish për ta bërë copë-copë, a e dini ju të dashurit qytetarët e mij se Kosova pa dëshirën e saj, por me ndihmën e krye kriminelëve, strehon bashkëpunëtorët më të ngushtë të UDB-ës serbe, a e dini ju se në AKI janë njerëzit më të besuar të kasapit të Ballkanit dhe të Evropës, Slobodan Millosheviqit, a e dini ju se në sistemin e kalbur gjyqësor në Prishtinë dhe në qytete tjera të Kosovës, janë shumica langonj dhe zagarë që i kanë shërbyer Titos, Slobos dhe rrahmanzinjve dhe që kanë dënuar shqiptarët me montime të proceseve politike, a e dini ju se po këta jo vetëm që i kanë dënuar por edhe i etiketuar personalisht dhe kombëtarisht dhe pikërisht këta akoma janë në pushtet kinse në drejtësi, gjyqtar, prokuror, avokat dhe dalin rrugës pa fije marre, a e dini ju se këta edhe gratë e shtratit ja kanë dhënë padronëve të tyre vetëm e vetëm për shkam- karrige, dhe në anën tjetër ata bënin sallamadi duke luajtur çyçek, a e dini ju se leckamanët e deridjeshëm që nuk kishin bukë për të ngopur barkun taman,nuk kishin brekë e as çorapë dhe me hajni u bënë jo vetëm super milionerë por siguruan pasuri jo më pak se për 30 breza, a e dini ju se këta kryebanditë dhe krye hajn te majave të shtetit i shkatërruan dikasteret më të forta në Kosovë dhe pikërisht këta kopilë i uzurpuan duke i punësuar me kurvarë dhe kurvat e tyre dhe pa fije marre këta qen,këta langonjtë, këta zagarë, këta shkërdhata dhe këta krye hajna zgërdhihen rrugës dhe fare nuk skuqen dhe kam njëmijë e njëqind pyetjesh tjera,por, po ju pyes a e dini apo nuk e dini, se ky sojë kurvash dhe kurvarësh që nga pas lufta deri më sot e kanë në dorë shtetin dhe bashkëpunojnë me qarqet me të ngushta të Serbisë fashiste, hanë e pinë dreka e darka me paratë e taksapaguesve,bëjnë dyzen ahengu ne hotelet me të shtrenjta dhe buxhetin e shtetit si të ishte malli i babës , ndërkaq, populli nuk ka bukë për fëmijët në sofër, nuk ka ilaçe, ndërkaq këta bir kurve shkuar kurvave, lundrojnë me jahte shumë milionëshe, me avion privat fluturojnë, shkojnë pufave me bishtdredhura të Serbisë që ditë më parë këta b.q. u deklaruan publikisht ndërkaq, gratë e tyre bëjnë qejf me te tjerët prapa gardhit se elebete edhe ata janë "insan".

Eh, një ditë, një mik i imi më lajmëroi që të shoh një kanal televiziv duke e ditur se nuk e shikoj kurrë prandaj, me "FKATI" si thonë tetovarët. Fjala është për një kanal serb që quhet Klan Serbia i Baton Haxhiut,klyshi i Jovica Stanishiqit, Zoran Stijoviqit, UDBASH me librezë zyrtare po e kishte mysafir atë kryeplakun e mezlishtit që ka brenda plotë rrugaçë,vagabondë; më duket se është Kadri Topuzi , ata që nuk e din nga anët e mia të thella nga Zhuri i Krahinës së Lumës,Topuz është emër shumë i lezetshëm sidomos për atë gjininë tjetër që e ka krijuar ama i Madhi Zot!

Eh, more burra! Po nuk i erdh marre. Po i kishin bërë planet për faqe të zezë. Pas 20 vjetësh fliste përçartë për krimet serbe në Kosovë. Po, kush i ka ndalur këta dilinxhi, këta krye hajna, këta krye vagabondë për një gjë të tillë, po perse talluni me gjakun e DESHMORËVE TË KOMBIT, përse talleni me popullin, mendoni se populli nuk ju sheh juve se sa herë takoheni me pushkaxhinjt më të tmerrshëm të Drazh Mihajlit, që na vranë e na prenë me sakicë lane, me hanxhar, na dogjën,na dhunuan, na plaçkiten, bashkëpunoni edhe sot ditën e natën ne Veri te vendit dhe benë dyzen me def e me violinë dhe ky Topuzi me uthull,Kadri Zeza kurrë nuk u bë seriozë të paktën për hir të gjakut që derdhën shqiptarët. Topuzi me uthull, kështu e thoshte, një miku im Miftar Kadri Saramati. Topuzin e kuptoja, por e përziente me këtë uthullën dhe ec e biri ne fije,pra, kështu ishin Baton Stanishiqi këshilltari i Kadri Topuzit. Po shikoni ju lutem, tani se si i kanë ndërsyer langonjtë tjerë te lehin në këtë drejtim kinse po i mashtrojnë popullin dhe kërkojnë t´i shesin dushkun për gogla. E mo Zot më keq! Nuk dua ta zgjas më shumë për ketë temë se kam frikë mos po bie ne nivelin e Kadri Topuzit. Largqoftë!

Por, Kosovës i duhet një Gjykatë kundër krye hajnave,kundër krye vagabondëve,kundër krye kriminelve, kundër krye banditevë qe e vodhën vendin deri në palcë, që Kosovën e prunë në derexhe te vdekjes dhe qe ekonominë e vendit e shkatërruan dhe e trashën buxhetin e shtetit serb dhe pikërisht një gjykatë për këta langonj dhe për ketë soj duhet themeluar në zemër të shqiptarisë dhe atë me seli në Prizren për te zbardhur një nga një hajnitë e tyre dhe bashkëpunimin me kriminelët serbian sepse këta të vrasin natën dhe të vajtojnë ditën.

Kjo kope kryebanditësh duhet shkatërruar deri në palcë për të ecur vendi më përpara, me sherrin e detyre kurvarëve dhe kurvave kanë filluar miqtë me të fortë botëror me na kthyer shpinën. Ky soj kurvash e kopilësh duhet dënuar. Do vije koha që do të dalin para drejtësisë, sepse toka nuk sillet vetëm rreth tyre! Unë jam për një Gjykatë të tillë,po ju? Apo a ka ndonjë bir nëne që nuk është për këtë,po i pyes ata shqiptarë që ndër deje i buron gjaku shqiptarë,gjaku i Arbërit dhe jo ata qe e kanë gjakun e stojanit,vojvodës dhe të Sveti Savës. ç´thoni ju? Pa hë...!

Për të gjitha që shkruaj marrë përgjegjësi morale dhe juridike!

(Kosova Sot Online)