Ajo çka ndodhi më 26 nëntor kurrë mos u ktheftë

Ajo çka ndodhi më 26 nëntor kurrë mos u ktheftë
Ajo çka ndodhi më 26 nëntor kurrë mos u ktheftë

Ragip Guraziu

  • 29 nëntor 2019 - 15:57

Ajo çka ndodhi më 26 nëntor kurrë mos u ktheftë, jo vetëm në Shqipëri, por askund në trojet shqiptare dhe e gjithë botën.

E marta e 26 Nëntorit ishte për Shqipërinë një tragjedi që nuk do të harrohet. Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 6.4 ballë la pas shumë viktima. Fatmirësisht ekipet e shpëtimit kanë arritur të nxjerrin dhe të mbijetuar nën rrënoja. Një ndër to është Klajdi Qato. Ndryshe“Me rastin e Ditës së Flamurit, mbështetur në Ligjin për Festat Zyrtare, kam marrë vendim që 28 Nëntori, të shpallet ditë pushimi në territorin e Republikës së Kosovës, për t’i respektuar vlerat e traditës kombëtare shqiptare. Vendimi, që 28 Nëntori të jetë ditë pushimi, është i motivuar nga aspekti historik, tradicional dhe politik'',  Ramush Haradinaj,kryeministri në ikje... Kush ka menduar se do të ndodhë kjo tragjedi e paparaparë....

Tani na ndodhi kjo mu në kohën dhe momentin kur po i afrohemi dimrit,por si gjithëherë,vëllai për vëllain,nuk kursjen asgjë,së bashku gjithë shqiptarët kudo që janë,të gjithë për një,dhe një për gjithë. Do ja dalemi edhe kësaj gjendje shumë të rënduar që nga dridhjet e tokës pësuan banoret e Dursi me rrethinë dhe numri i të vdekura deri tani ka arritur deri në 49.

FSK  në qendër të vemendjes...

Po kush tjetër të mobilizohet për më pak se dy orë për tu nisur  drejtë Shqipërisë,veqse FSK-ja,që gjithnjë dhe gjithëhere në qndër të vemendjes për çdo rastë,dhe jo rastësisht qytetarët kosovarë kërkonin me kambëngulje që të kenë ushtrinë e saj,edhe pse thuhej nga disa poletikan,biles edhe duke shkuar më larkë,se Kosova ka ushtrinë më të fortë në botë NATO-n,KFOR-in etj,por kosovarët,mendonin me të drejtën e tyre se shteti i Kosovës medomos duhet të ketë apo të bëhet me ushtri të saj.

''Shprehja, na  kthyen borxhin, pasi borxhi mes vëllezërve nuk ekziston, por mbështetja nga shqiptarët e Kosovës për të prekurit nga tërmeti ka qene e pafundme. Komandanti i Forcës së Sigurisë të Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama, në pikë të shkurtra e ka shpjeguar procesin nga marrja e informatës për tërmete në Shqipëri e deri tek mobilizimi i njësive përkatëse të FSK-së për t’u dalë në ndihmë vëllezërve dhe motrave të tyre shqiptarë.

Ai ka treguar se vetëm brenda dy orëve njësitë e kërkim-shpëtimit të FSK-së kanë qenë të gatshme që t’i ofrojnë shërbimet e tyre në vendet e goditura nga tërmetet.

Solidariteti nuk do mungoj,dhe dikush nga jashtë po garanton se Dursi do e ndertojmë edhe më bukur siç ka qenë...

E marta e 26 Nëntorit ishte për Shqipërinë një tragjedi që nuk do të harrohet. Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 6.4 ballë la pas shumë viktima. Fatmirësisht ekipet e shpëtimit kanë arritur të nxjerrin dhe të mbijetuar nën rrënoja. Një ndër to është Klajdi Qato. Ndryshe“Me rastin e Ditës së Flamurit, mbështetur në Ligjin për Festat Zyrtare, kam marrë vendim që 28 Nëntori, të shpallet ditë pushimi në territorin e Republikës së Kosovës, për t’i respektuar vlerat e traditës kombëtare shqiptare. Vendimi, që 28 Nëntori të jetë ditë pushimi, është i motivuar nga aspekti historik, tradicional dhe politik'',  Ramush Haradinaj,kryeministri në ikje... Kush ka menduar se do të ndodhë kjo tragjedi e paparaparë....

Njëra ndër familjet e strehuar nga Shqiperia ketu në Prishtinë,është në përkujdesjen e pronarit tim ku jam dike banuar edhe unë.

Erol Qyqala, lagja e Muhaxherëve, Prishtinë,veqëse  ka lshuar banesen e tij të përshtatshme per këtë familje,ai është i interesuar,edhe në forma të ndryshme ti ndihmojë,por edhe ne nuk do e lëmë vetëm,në këtë objekt që kjo familje të ndihet e rehatuar si në shtëpinë e saj apo banesën e saj,dhe ta ndien vetën siç ka qenë para tërmetit në Shqipëri.

(Kosova Sot Online)