NASA zbulon një planet të ri të ngjashëm me Tokën

  • 30 korrik 2019 - 07:58
NASA zbulon një planet të ri të ngjashëm me Tokën

NASA ka gjetur tre planete të reja – duke përfshirë një lloj të botës së padukshme në sistemin tonë diellor.

Planeti misterioz, i njohur si TOI-270, është një botë “lidhëse që mungon” dhe një që mund të jetë një dhuratë e madhe për ata që kërkojnë botët e huaja.

Të tre planetet janë rreth orbitës rreth një ylli që është vetëm 73 vjet dritë larg prej nesh.

Planeti i ri është pjesë e ‘Disneylandit të vërtetë’ për hulumtuesit që kërkojnë botën e huaj, thonë shkencëtarët

Kjo i bën ato midis eksoplanetëve më të afërt të gjetur ndonjëherë, si dhe të qenit në mesin e më të vogëlve, dhe do të thotë që astronomët kishin një pamje veçanërisht të mirë të botëve.

Ato u zbuluan nga studiuesit duke përdorur Exaplanet Survey Satellite të NASA-s (TESS).

Kjo u kap në hapësirë në 2018, dhe ka skanuar universin për yjet dhe planetet që mund të mbështesin jetën e huaj.

(Kosova Sot Online)