Pamjet spektakolare të Hënës Rozë në të gjithë botën!

  • 08 prill 2020 - 12:52
Pamjet spektakolare të Hënës Rozë në të gjithë botën!

Mbrëmjen e djeshme, e gjithë bota ishte dëshmitare e një prej pamjeve më spektakolare të hënës.

Super hëna ndodh kur hëna arrin pozicionin e saj më të afërt me Tokën, duke e bërë satelitin të duket më i madh dhe më i ndritshëm se zakonisht.

Super hëna e këtij muaji është quajtur gjithashtu Hëna Rozë, term që e ka origjinën nga amerikanët vendas: emri i të cilës vjen nga një barishte, myshk rozë, ose lule e egër, të cilat janë me ngjyrë të ndritshme rozë.

Ne kemi sjellë sot disa nga fotot më të mahnitshme të kapura mbrëmjen e djeshme!

Mbretëri e Bashkuar

Francë

Rusi

Turqi

Vienë

Gjermani

SHBA

Itali

Ukrainë

(Kosova Sot Online)