Një lakuriq me përmasa njerëzore’, ja se çfarë qëndron pas

  • A.P /
  • 08 korrik 2020 - 09:51
Një lakuriq me përmasa njerëzore’, ja se çfarë qëndron pas

Fotografitë e lakuriqëve gjigantë po qarkullojnë në rrjetet sociale. Imazhet ndonjëherë janë mashtruese.

“A ju kujtohet kur thashë që ka shkopinj të përmasave njerëzore në Filipine? Po, kjo është ajo për çfarë po flisja”, shkruajti një përdorues në Twitter në qershor, duke shtuar një fotografi të një lakuriqi gjigant në Twitter. Ky postim i tij u bë viral brenda një kohe të shkurtër dhe tani është ndarë më shumë se 100,000 herë

Që atëherë, diskutime të shumta janë ndezur në rrjete sociale për këta lakuriqë. Ndonjëherë thuhet se nuk ka lakuriqë të tillë, nganjëherë vihet në dyshim termi madhësia njerëzore. Nga rruga, fotoja origjinale ishte postuar në Reddit një vit më parë .

Fakti është se nuk ka lakuriq me një gjatësi kaq të madhe. Një lakuriq ka një gjatësi mesatare deri në 30 centimetra me një peshë deri në 1.2 kilogram.

Termi “madhësia njerëzore” është me të vërtetë pak mashtruese dhe perspektiva në foto është veçanërisht mashtruese dhe e shfaq një lakuriq më të madh se sa është në të vërtetë.

Edhe pse lakuriqët portretizohen shpesh si vampirë gjaku, ata kryesisht ushqehen me fruta dhe insekte. Vetëm 3 nga gjithsej 1.300 specie në të vërtetë kanë gjak në menunë e tyre, siç shkruan ScienceAlert.

(Kosova Sot Online)