Emiratet e Bashkuara Arabe festojnë misionin e parë në Mars

  • A.P /
  • 09 shkurt 2021 - 18:15
Emiratet e Bashkuara Arabe festojnë misionin e parë në Mars

Emiratet e Bashkuara Arabe po e festojnë misionin e parë dërguar në Mars.

Ata kanë vendosur një sondë të quajtur “Shpresë” në orbitën rreth planetit, duke e bërë atë të pestën në hapësirë pas SHBA-së, Bashkimit Sovjetik, Europës dhe Indisë.

Anija kozmike, e cila u lëshua nga toka shtatë muaj më parë, duhej të bënte një manovër frenimi për t’u siguruar që do të kapej nga graviteti i Marsit.

Shkencëtarët e Emirateve të Bashkuara Arabe tani mund të studiojnë atmosferën e planetit.

Sateliti i tyre mbart tre instrumente që do të vëzhgojnë, midis objektivave të tjerë, se si atomet neutrale të hidrogjenit dhe oksigjenit mbetjet nga uji dikur i bollshëm i marsit rrjedhin në hapësirë.

Gjatë procesit, “Shpresa” do të sjellë imazhe spektakolare, me rezolucion të lartë, me disk të plotë të planetit.

(Kosova Sot Online)