Cili ishte ushqimi i preferuar për Neandertalët!

  • A.P /
  • 24 November 2022 - 15:17
 Cili ishte ushqimi i preferuar për Neandertalët!

Nëse mendonit se Neandertalët mbijetuan me një dietë me manaferra të foragjeruara dhe mish kafshësh të papjekur, mendoni përsëri. Mbetjet e djegura të asaj që duket të jetë vakti më i vjetër i gatuar në botë i gjetur ndonjëherë, janë zbuluar në një kompleks shpellë në Irakun verior, duke nxitur spekulime se Neandertalët mund të kenë qenë ushqimorë.

 

“Gjetjet tona janë treguesi i parë real i gatimit kompleks – dhe rrjedhimisht i kulturës ushqimore – mes Neandertalëve”, tha Chris Hunt, një profesor i paleoekologjisë kulturore në Universitetin John Moores të Liverpulit, i cili koordinoi gërmimin.

 

Hunt dhe kolegët e tij madje janë përpjekur të rikrijojnë një nga recetat, duke përdorur farat e mbledhura nga shpellat aty pranë. “Ajo bënte një lloj buke petullash e cila ishte me të vërtetë shumë e këndshme – një lloj shije arrë,” tha Hunt.

ADN-ja e 13 Neandertalëve zbulon një fotografi ‘emocionuese’ të komunitetit të lashtë

Mbetjet e ushqimit të djegur - më të vjetrat e gjetura ndonjëherë - u gjetën nga vendi i shpellës Shanidar, një banesë e Neandertalit 500 milje në veri të Bagdadit në malet Zagros. Mendohet se janë rreth 70,000 vjet të vjetra, ato u zbuluan në një nga vatrat e shumta antike në shpella.

(Kosova Sot Online)