Receta e Cekës - Oblandë me arra - Reçeta - Kosova Sot
Receta e Cekës - Oblandë me arra

Receta e Cekës - Oblandë me arra

PËRBËRËSIT:

 4 të bardha veze,

300 gr sheqer,

5 lugë mjaltë,

350 gr arra të grimcuara,

 kore oblande.

Të bardhat e vezëve me sheqer, tunden mbi avull gjersa të trashen në borë të dendur. Shtohet mjalti i shkrirë dhe më tutje tunden mbi avull gjersa masa të trashet. Hidhen arrat, përzihen me masën e vezëve dhe me të lyhet njëra kore e oblandës. Me koren tjetër mbulohet, vendoset në vend të ftohtë gjersa të forcohet, pastaj pritet në katrorë.

(Kosova Sot)

15 orë e 15 minuta më parë
16/12/18