Receta e Cekes: Palëpetë me miell misri - Reçeta - Kosova Sot
Receta e Cekes: Palëpetë me miell misri

Receta e Cekes: Palëpetë me miell misri

PËRBËRËSIT: 1/8 kg miell misri, 1/4 kg miell gruri, 2 dcl vaj, kripë, 1 lugë uthull, 2-3 dcl ujë i vakët. Tunden vezët veçan gjersa të fryhen. Në enë tjetër hidhen të gjithë përbërësit, shtohen vezët e tundura, përzihet mirë brumi dhe lihet anash që të qëndrojë 1-2 orë. Fërgohen sikurse palëpetët e rëndomta. Mbi u hidhet djathë i përzier me ajkë, mbështillen në role dhe shërbehen të nxehta.

(Kosova Sot)

18 orë e 27 minuta më parë
16/12/18