- Reçeta - Kosova Sot
Reçeta e Cekës: Ëmbëlsirë me susam

Reçeta e Cekës: Ëmbëlsirë me susam

PËRBËRËSIT:

500 gr susam,

500 gr llokum,

200 gr zhele bonbone.

Në enë të përshtatshme fërgohet pak susami. Shtohet llokumi duke e përzier vazhdimisht me lugë druri, gjersa të shkrihet llokumi dhe masa të kompaktësohet, raporton Gazeta Kosova Sot

Masa e nxehtë hidhet në letër pergamenti dhe rrafshohet në formë katrori. Zhele bonbonet priten për së gjati dhe në fillim të katrorit vihen në formë shiriti. Sa është e vakët, me ndihmë të letrës, mbështillet ëmbëlsira në formë rolade. Pasi të ftohet pritet në rrathë. 

(Kosova Sot)

22 orë e 42 minuta më parë
19/02/19