Receta e Cekës - Roladë me arra - Reçeta - Kosova Sot
Receta e Cekës - Roladë me arra

Receta e Cekës - Roladë me arra

PËRBËRËSIT PËR PATISHPAN:

6 vezë,

 6 lugë sheqer,

3 lugë arra të bluara,

 4 lugë miell,

lëvore limoni.

 

PËR LYERJE:

Ajkë e ëmbël e tundur ose 200 gr arra të bluara,

200 gr sheqer,

pak qumësht.

Tunden vezët me sheqer në marengë të dendur. Shtohen arrat, mielli, lëvorja e limonit dhe të gjitha përzihen me lugë. Derdhet në tepsi të shtruar me letër dhe futet në furrë të nxehtë për t’u pjekur. Korja e pjekur përmbyset në pecetë të lagur. Ndërkohë 2 dcl ujë me 200 gr sheqer vlohen 10 minuta. Në këtë masë hidhen arrat, përzihen mirë. Korja spërkatet me qumshtë, lyhet dhe mbështillet në roladë. Pasi të ftohet mirë, mbi i hidhet sheqer pluhur, ose lyhet me krem të rrahur. Pritet në pjesë afro 2 centimetra trashësie.

(Kosova Sot)

23 orë e 36 minuta më parë
20/02/19