Receta e Cekes:TORTË ME PEMË TË BUTA E PUDING - Reçeta - Kosova Sot
Receta e Cekes:TORTË ME PEMË TË BUTA E PUDING

Receta e Cekes:TORTË ME PEMË TË BUTA E PUDING

PËRBËRËSIT:

• 5 vezë, • 5 lugë sheqer, • 6 lugë miell, • 1 pluhur paste, • 1 lëvore limoni, • 1 kg dredhëza ose pemë tjera të buta, • 2 pudingë vanileje të përgaditur sipas udhëzimit në qeskë, • 1 krem i rrahur i bardhë. Tunden të bardhat e vezëve me sheqer në bor të qëndrueshme. Hidhen të verdhat e vezëve duke i tundur vazhdimisht. Shtohet dhe përzihet me lugë mielli i përzier me pluhur paste dhe lëvore limoni. Hidhet në kallëp për tortë të lyer me yndyrë dhe të përmillur. Piqet në furrë me temperaturë 180 gradë C për 40 minuta. Pasi të ftohet, pritet horizontalisht. Pudingu përgatitet sipas udhëzimit. Pasi të ftohet pak, me gjysmën e masës lyhet njëra kore e patishpanit. Mbi hidhen gjysma e dredhëzave të shtypura. Mbulohet me koren e dytë, e cila lyhet me pjesën tjetër të pudingut dhe vendosen gjysma e mbetur e dredhëzave të prera. Torta zbukurohet me krem të rrahur të bardhë. Mbi pemë hidhet zhelatina e pëgaditur sipas udhëzimit. Në vend të pudingut, torta mund të lyhet me marmelatë dredhëzash.


(Kosova Sot)

21 orë e 8 minuta më parë
13/12/18