Receta e Pepës: Linguine me fruta deti

  • E.K /
  • 23 tetor 2021 - 09:31
Receta e Pepës: Linguine me fruta deti

Përbërësit:

1/2 pako makarona linguini

1 tufë borzilok

3 thelpinj hudhër

1 spec djegës

50 ml vaj ulliri

Kripë

Piper

100 gr djathë Pecorino

300 gr domate

100 gr  lloje të ndryshme fruta deti (karkaleca, kallamarë, midhje, sepie)

1 qepë e vogël.

Pregaditja:

Pastrojmë mirë frutat e detit, presim sepjen dhe kallamarin , ndërsa karkalecat i pastrojmë nga lëvozhga, por duke ua ruajtur kokën.

 Presim në kube domatet, specin e djegës dhe qepën. Hudhrat e borzilokun i presim hollë

Në një tenxhere vendosim pastën të ziejë, ndërsa në një tenxhere tjetër përgatisim salcën.

Në tenxheren e salcës hedhim vajin e ullirit, qepën e grirë dhe hudhrat. I skuqim për pak sekonda.

Shtojmë salcën e domates, borzilokun e grirë, frutat e detit të pastruara dhe të prera, specin djegës, kripën, piperin. E lëmë salcën të ziejë për 5-7 minuta.

Në këtë moment dhe linguinet janë gati. I kullojmë dhe ua shtojmë salcës.

Shtojmë në fund djathin Pecorino të grirë dhe vajin e ullirit.

(Kosova Sot Online)