Receta e Pepës:Kek me banane

  • E.K /
  • 01 nëntor 2021 - 08:24
Receta e Pepës:Kek me banane

Përbërësit për këtë ëmbëlsirë:

2 gota miell,

3 vezë,

1 gotë sheqer,

vanilje pluhur,

2 banane

1 gotë me arra

1 paketë me pluhur fryrës,

1 filxhan kafeje qumësht,

1 lugë lëng limoni,

2 lugë gjalpë ambienti

 Përgatitja:

Rrahim vezët me sheqerin e gjalpin, shtojmë qumështin e lëngun e limonit. Më pas shtojmë miellin, vaniljen e pluhurin fryrës. Pasi është rrahur brumi mirë, hedhim bananet të prera në rrota dhe arrat e grira jo shumë të vogla. Pasi t’i përziejmë i hedhim në tepsinë që është lyer me gjalpë. Piqet në-180 gradë për 30-45 minuta. 

(Kosova Sot Online)