Receta e Pepës: Bukë franceze e mbushur

  • E.K /
  • 13 June 2023 - 10:38
Receta e Pepës: Bukë franceze e mbushur

PËRBËRËSIT:

1 bukë franceze,

300 gr mish të zier bibe ose zogu,

1 paketim djathë krem,

4 tranguj turshi,

3 vezë,

1 lugëz mustardë,

piper, kripë.

Priten majat e bukës, tuli largohet dhe ulet në qumësht. Mishi bluhet, i shtohen trangujt e copëtuar, djathi, vezët e ziera e të shtypura, mustarda , kripa, piperi. Përzihet me tul buke të kulluar, gjersa të fitohet një masë e lëmuar . Mbushet buka me këtë masë, mbështillet me pecetë të pastër dhe futet në frigorifer. Para servirjes, pritet me thikë të sprehur mirë, paloset në pjatë dhe zbukurohet sipas dëshirës. Buka e përgatitur në këtë mënyrë, preferohet për piknik, ku e shoqëruar me jogurt, e zëvendëson drekën.

(Kosova Sot Online)