Dieta e shëndetshme braziliane: Humbni 12 kilogramë për një muaj

  • E.K /
  • 08 korrik 2020 - 15:14
Dieta e shëndetshme braziliane: Humbni 12 kilogramë për një muaj

Dieta e quajtur "Dieta Braziliane" është e dizajnuar për ata që dëshirojnë të humbin në peshë, në mënyrë të shëndetshme. Mbani këtë dietë për katër javë dhe do të humbni 12 kilogramë në muaj.

E HËNË Kafjalli: 1 portokall, 1 banane, 1 gotë lëng limoni Zamra: 1 gotë lëng limoni, 1 rriskë bukë të thekur Dreka: 100 g peshk të zier, 100 g sallatë me perime Darka: Njëjtë sikurse dreka. Para se të shkoni në shtrat: 1 gotë lëng portokalli, 1 rriskë bukë të thekur.

E MARTË Kafjalli: 1 vezë të zier butë, 1 gotë lëng molle Zamra: 1 rrikë bukë të thekur, 1 gotë lëng molle Dreka: 100 g mish të pjekur, 2 patate të ziera, 4 fletë të lakrës jeshile Darka: 200 g peshk të zier, 1 vezë të zier fort, lakër jeshile, bizele Para se të shkoni në shtrat: 1 gotë lëng molle, 1 rriskë bukë të thekur.

E MËRKURË Kafjalli: 1 gotë qumësht pa yndyrë, 1 rriskë bukë të thekur Zamra: 100 g djathë pa yndyrë Dreka: 100 g oriz, 150 g sallatë nga lakra e freskët me lëng limoni Darka: 100 g mish të zier, 1 mollë, 4 fletë të lakrës jeshile Para se të shkoni në shtrat: 1 gotë lëng molle, 1 rriskë bukë të thekur.

E ENJTE Kafjalli: 1 gotë lëng ananasi, 1 pjesë ananas Zamra: 1 gotë lëng ananasi, 1 rriskë bukë të thekur Dreka: 100 g mish të zier, 1 rriskë djathë të ri, 1 portokall Darka: 2 patate të ziera, 150 g sallatë me karota të freskëta me vaj ulliri Para se të shkoni në shtrat: 1 gotë lëng ananasi, 1 rriskë bukë ët thekur.

E PREMTE Kafjalli: 1 gotë lëng molle, 1 rriskë bukë të thekur Zamra: 1 mollë, 1 portokall Dreka: 150 g mish të zier, 2 karota të ziera Darka: 1 gotë supë me perime dhe 1 pjesë të vogël bukë gruri Para se të shkoni në shtrat: 1 gotë lëng portokalli, 1 rriskë bukë të thekur.

E SHTUNË Kafjalli: 1 gotë lëng molle, 1 rriskë bukë të thekur Zamra: 150 g qepë të prekura me vaj ulliri Dreka: 1 gotë supë me perime dhe 1 pjesë të vogël bukë gruri Darka: 100 g kërpudha të freskëta dhe 100 g sallatë me perime të freskëta Para se të shkoni në shtrat: 1 gotë lëng portokalli, 2 keksë të freskët.

E DIEL Kafjalli: 1 banane, 2 grushte rrush të terur Zamra: 1 gotë lëng të karotës, 1 rriskë bukë të thekur Dreka: 100 g mish të gatuar, 100 g sallatë prej lakrës së freskët, 1 hudhër të freskët dhe lëngun e një limoni Darka: 1 gotë supë me perime, 100 g fruta, 4 gjethe të lakrës jeshile Para se të shkoni në shtrat: 1 gotë lëng molle, 2 fik të thatë.

(Kosova Sot Online)