Erëza që parandalon kancerin, shëron pagjumësinë dhe forcon imunitetin

  • E.K /
  • 11 November 2020 - 15:01
Erëza që parandalon kancerin, shëron pagjumësinë dhe forcon imunitetin

Kumin është një erzë, e cila po pushton botën, por përmendet qëmoti. Që në kohën romake kjo erzë përmendet si zëvendësim për piperin e zi, i cili atëherë ishte shumë i shtrenjtë dhe i rrallë.

VETITË SHËRUESE

Pos se është shumë i shijshëm le të përmendet edhe efekti shërues i erzës, Farat e saj janë burim i hekurit kështu që roli i saj është i domosdoshëm në forcimin e energjisë dhe sistemit imun. Po ashtu ndihmon në rregullimin e tretjes në luftimin e kancerit. Kumin në mënyrë të hatashme lufton radikalët e lirë dhe helmet në trup. Kjo erzë qetëson ngërçet dhe ndikon pozitivisht në veshka, e sasi a madhe me vitamina C në këtë shëron sëmundjet respiratore.

Është zgjedhja e duhur për të gjithë ata që vuajnë nga pagjumësia: çaji nga kumina me sukses shëron problemet me pagjumësinë e duhet ta pini para se të shkoni në shtrat. Mund ta përdorin edhe ato femra që foshnjën e tyre e ushqejnë me qumësht gjirit, për më shumë, përdorimi i tij ndikon që nëna të ketë më shumë qumësht në gjirin e saj.

(Kosova Sot Online)