Ftonjtë qetësojnë kollën dhe pastrojnë mushkëritë

  • E.K /
  • 02 dhjetor 2020 - 08:37
Ftonjtë qetësojnë kollën dhe pastrojnë mushkëritë

Ftonjtë përmbajnë një përbërës jashtëzakonisht të shëndetshëm dhe cilësorë që forcojnë dhe promovojnë shëndetin.

Ata përmbajnë një bollëk vitaminash dhe përdoren kryesisht për të lehtësuar kollën dhe për të qetësuar problemet e stomakut. Mund të hahet i freskët, por mund të bëhen lëngje, komposto që janë po aq të efektshëm në eliminimin e shumë problemeve shëndetësore.

Ftoi është i pasur me vitamina dhe minerale. Përmban vitaminë C në sasi të mëdha, madje edhe më shumë sesa mund të gjendet në limon, pastaj vitamina B1, B2, niacinë, karotinë, kalcium, magnez, kalium, bakër, natrium, zink, hekur, mangan, natrium, klor dhe squfur. Përveç kësaj, ajo përmban proteina, fibra dietike dhe karbohidrate.

Pjesa më shëruese e ftoi janë farat nga të cilat bëhet çaji. Kur qëndrojnë në ujë, farat lëshojnë mukus, i cili zgjidh problemet e kollës dhe pastron sistemin e frymëmarrjes. Përveç kësaj, ato përmbajnë sasi të mëdha të amigdalinës, ose vitaminës B17, e cila ka efekte antikancerogjene. Farat janë gjithashtu të pasura me yndyra, tanin, pektinë, sheqerna, emulsion dhe proteina.

Falë taninës dhe mukusit, ftonjtë kanë një efekt të dobishëm në punën e zorrëve dhe parandalojnë sëmundjet infektive. Pektina ka një efekt të dobishëm në sistemin e gjakut, ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe siguron mbrojtje ndaj rrezatimit radioaktiv.

Lëngu i ftoi shëron kollën, astmën dhe diarrenë, ndërsa i pjekur ose i gatuar rekomandohet për njerëzit anemikë dhe për trajtimin e inflamacionit të mukozës së stomakut dhe zorrëve. Mund të ndihmojë gjithashtu te menstruacionet e rënda.

(Kosova Sot Online)