Disa veprime të thjeshta/ Si të çlironi trupin nga stresi

  • E.K /
  • 02 janar 2021 - 09:21
Disa veprime të thjeshta/ Si të çlironi trupin nga stresi

Studimet kanë treguar se stresi mund të shkaktojë shumë efekte negative në shëndet, duke ndikuar në gjendjen mendore dhe fizike të njeriut.

Secili prej nesh ndihet i përgjumur, i rraskapitur dhe tepër emocionale pa ndonjë arsye herë pas herë dhe arsyeja mund të jetë pikërisht stresi.

‘Bright Side’ ka renditur disa ushtrime që duhet të bëni për të larguar dhimbjen fizike e shkaktuar nga stresi dhe se si ta parandaloni atë. Çfarë mund të bëni për të hequr qafe shpejt dhimbjen fizike?

Masazh këmbësh për dhimbje mesi

Praktika e stimulimit të zonave specifike të këmbëve dhe duarve për të lehtësuar dhimbjen quhet refleksologji . Studiuesit argumentojnë për efektivitetin e refleksologjisë, e cila ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të trupit të shkaktuara nga stresi. Kërkimet tregojnë se stimulimi i zonave të veçanta në këmbë ndihmon në zbulimin e dhimbjeve kronike të shpinës edhe më mirë sesa një masazh i zakonshëm.

Masazhimi i fytyrës

Tensioni në fytyrë është një tjetër simptomë e stresit. Mund të shfaqet si dhimbje në nofull, kërcëllimë dhëmbësh, dridhje buzësh ose dhimbje qafe. Masazhojeni fytyrën duke përdorur gishtat dhe pëllëmbët pasi keni aplikuar vaj.

Aromaterapia

Ekzistojnë rreth 100 varja që përdoren për aromaterapinë. Vaji i valerianës: ka veti relaksuese dhe zakonisht përdoret për të luftuar pagjumësinë dhe tensionet nervore. Vaji i Bergamotit: lufton trishtimin dhe është shumë i dobishëm gjatë stresit. Marjoram: përdoret gjatë stresit dhe ankthit dhe ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të trupit dhe dhimbjeve të kokës.

Çamçakëzi

Një zgjidhje e papritur që mund t’ju ndihmojë të lehtësoni ankthin e shkaktuar nga stresi është çamçakëzi. Në një studim të kryer me dy grupe njerëzish, njërit prej të cilëve iu kërkua të përtypnin çamçakëz dy herë në ditë dhe tjetrit iu kërkua të mos përdornin, tregoi se ata që e konsumuan kishin një ndryshim në krahasim me të tjerët.

Teknika ABC

Teknika ABC është një pjesë e Terapisë Kognitive të Sjelljes. Është një terapi psikologjike që ju mundëson të analizoni dhe, si rezultat, të kontrolloni reagimin tuaj emocional ndaj ngjarjeve që kanë ndodhur në jetën tuaj. ABC është një shkurtim: ‘A’ qëndron për Aktivizimin e ngjarjes; ‘B’ për Besim; ‘C’ për pasojë.

Teknikat e frymëmarrjes

Frymëmarrja është thelbësore gjatë momenteve të stresit. Për të ndaluar stresin menjëherë kur e përjetoni dhe relaksoheni pas një dite stresuese, ka teknika të frymëmarrjes që mund të përdorni. Merrni frymë me hundë sa më thellë që të jetë e mundur. Merrni frymë ngadalë dhe numëroni deri në 5 nëse kjo ju ndihmon. Së dyti, merrni frymë përmes gojës tuaj dhe përsëriteni procesin për 3-5 minuta.

(Kosova Sot Online)