Shtatë arsye për të konsumuar një lugë vaj ulliri çdo mëngjes me stomakun bosh

  • G.G /
  • 21 janar 2021 - 11:06
Shtatë arsye për të konsumuar një lugë vaj ulliri çdo mëngjes me stomakun bosh

Shumica prej nesh përdorin vaj ulliri në pjatat e shijshme që përgatisin, por në fakt nëse e pini do të keni akoma më shumë përfitime. Është i njohur për efektet pozitive në zemër, por mrekullitë që mund të bëjë për trupin tuaj shkojnë përtej kësaj.

“Bright Side” thotë se ideja e një lugë gjelle vaj ulliri në stomak bosh mund të mos tingëllojë shumë tërheqëse, por ka shumë efekte të mahnitshme, sa ia vlen ta provoni.

Shndërron lëkurën tuaj.

Vaji i ullirit është një përbërës thelbësor në shumë produkte kozmetike dhe mund të jetë edhe pjesë e dietës suaj. Ai redukton skuqjen dhe ënjtjen, dhe mund të shmangë për një kohë të gjatë rrudhat në fytyrën tuaj. Vaji i ullirit ka veti të fuqishme antibakteriale dhe shërben si dezinfektues natyral.

Mund t’ju ndihmojë të humbni peshë.

Shumë studime kanë treguar se ndjekja e një diete mesdhetare, e cila është e pasur me vaj ulliri, ka një efekt pozitiv në peshën e trupit. Më shumë se 180 njerëz morën pjesë në një studim 3-vjeçar që provoi se vaji i ullirit i ndihmoi të humbnin peshë.

Është i mirë për trurin.

Të konsumosh rregullisht vaj ulliri ju ndihmon për të hequr grumbullimet e  pllakave brenda qelizave të trurit. Këto pllaka mund të shkaktojnë sëmundjen Alzheimer, sëmundjen më të zakonshme mendore në botë. Njerëzit që konsumojnë rregullisht vaj ulliri kanë një kujtesë më të mirë se ata që mbajnë një dietë me pak yndyrë.

Përmirëson gjendjen e kockave.

Njerëzit që vuajnë nga artriti reumatoid mund të përfitojnë nga konsumimi i vajit të ullirit. Kjo funksionon më mirë kur kombinohet me vajin e peshkut, një burim i pasur i acideve yndyrore omega-3. Përbërjet që gjenden në vajin e ullirit ekstra të virgjër përmirësojnë dhimbjen e kyçeve dhe ngurtësinë e mëngjesit që shkaktohet nga artriti.

Zvogëlon inflamacionin.

Pasurimi i dietës tuaj me vaj ulliri dhe ushqime të tjera me acide yndyrore omega-3 zvogëlon inflamacionin në trup. Kjo, nga ana tjetër, mund të ndihmojë në parandalimin ose shërimin e problemeve të ndryshme të lëkurës të shkaktuara nga inflamacioni.

Është i mirë për zorrët.

Disa lloje bakteresh që jetojnë në stomakun tuaj mund të shkaktojnë ulçera të stomakut. Vaji i ullirit është provuar se lufton bakteret dëmtuese, disa prej të cilave janë rezistente ndaj antibiotikëve. Vetëm 30 gram vaj ulliri ekstra të virgjër në ditë mund të shkatërrojë bakteret e dëmshme në më pak se 14 ditë.

Kontrollon sheqerin në gjak.

Vaji i ullirit ekstra i virgjër mund të jetë sekreti për uljen e glukozës në gjak. Ai  mbron trupin nga diabeti tip 2, dhe mund të zvogëlojë rrezikun e tij me mbi 40%.

(Kosova Sot Online)