Keni dhimbje shpine? Ndiqni këto 9 këshilla për t’u lehtësuar

  • G.G /
  • 16 shkurt 2021 - 09:56
Keni dhimbje shpine? Ndiqni këto 9 këshilla për t’u lehtësuar

Për të parandaluar dhe trajtuar dhimbjet e shpinës duhet të respektoni nëntë rregulla të thjeshta.

1.ndiqni një dietë të ekuilibruar: konsumoni ushqime të thjeshta dhe me shumë fibra, pa lënë pas dore perimet. Një dietë e shëndetshme është sigurisht shumë e rëndësishme për t’u mbajtur në gjendje të shëndetshme dhe për të shmangur shtimin e tepërt në peshë, të cilat janë një nga shkaqet kryesore të dhimbjes së shpinës.

2.praktikoni ushtrime: 15 minuta në ditë ushtrime të thjeshta për shtrirjen e muskujve janë të mjaftueshme për të përmirësuar fleksibilitetin e shtyllës kurrizore dhe për të parandaluar ndonjë problem.

3.përdorni ujë të nxehtë: gjysmë ore në ditë me ujë të ngrohtë në pjesën e pasme është një kurë e vërtetë për të qetësuar spazmat e muskujve.

4.qëndroni në mënyrën e duhur: edhe në shtëpi, ndërsa jemi duke punuar është thelbësore që të ulemi në mënyrën e duhur, pa harruar kurrë të bëjmë pushime prej njëzet minutash çdo dy orë për të shmangur dhimbjen e bezdisshme të qafës.

5.hiqni dorë nga pirja e duhanit: pirja e duhanit pengon qarkullimin e gjakut në disqet kurrizore dhe favorizon shfaqjen e dhimbjeve të shpinës për shkak të kontrakturave.

6.forconi muskujt: ushtrimet e synuara të tilla si shtytje dhe barku janë perfekte për të përmirësuar zonën e muskujve të mesit dhe për të parandaluar çdo shqetësim, si dhe për të na dhënë një përshtatje të shkëlqyeshme në formë.

7.mos ngrini pesha: mjafton pak mungesë vëmendje për të shkaktuar dhimbje shpine. Kushtojini vëmendje stërvitjeve në shtëpi sepse është thelbësore t’i kushtohet vëmendje ekzekutimit të saktë të ushtrimeve kur përdorim pesha.

8.largoni stresin: stresi është gjithmonë një armik i hidhur i shëndetit tonë. Për të shmangur dhimbjen e shpinës, ne duhet të lëshojmë tensionet duke krijuar një rutinë të përditshme paqësore dhe sa më të rregullt që të jetë e mundur.

9.flini në mënyrën e duhur: cilësia e gjumit ndikon shumë në gjendjen e mesit. Fjetja në shpinë, mundësisht me një jastëk midis këmbëve tuaja, ndihmon në luftimin e spazmave të muskujve dhe relaksimin e shpinës.

(Kosova Sot Online)