Konsumoni një lugë mjaltë çdo mëngjes dhe do të habiteni nga ajo që do t’i ndodhë organizmit tuaj

  • E.K /
  • 12 April 2021 - 09:55
Konsumoni një lugë mjaltë çdo mëngjes dhe do të habiteni nga ajo që do t’i ndodhë organizmit tuaj

Mjalti është një ndër produktet ushqimore me më shumë vlera për organizmin njerëzor.

1. Pastron fytyrën.

Mjalti është një antioksidant i shkëlqyeshëm, që do të thotë se konsumimi i tij i rregullt do të pastrojë trupin tuaj nga toksinat e ndryshme. Përveç kësaj, vetitë e tij antibakteriale do të përmirësojnë ndjeshëm gjendjen e lëkurës tuaj.

2. Largon peshën e tepërt nga trupi.

Nëse jeni duke u përpjekur për t’u dobësuar, mjekët rekomandojnë të hiqni dorë nga të gjitha ëmbëlsirat, përveç mjaltit. Kjo sepse sheqeri i pranishëm në mjaltë ka përbërje ndryshe nga ajo që gjendet në ëmbëlsuesit e tjerë. Mjalti rrit metabolizmin tuaj, i cili është thelbësor për humbjen e peshës.

3. Ul nivelin e kolesterolit.

Mjalti nuk ka fare kolesterol. Përkundrazi:, përbërësit dhe vitaminat e tij kontribuojnë në uljen e niveleve të kolesterolit. Konsumi ditor i mjaltit ka një efekt të dobishëm në nivelin e përbërjeve antioksiduese në trup që mund të luftojnë kolesterolin e tepërt.

4. E bën zemrën më të fortë.

Hulumtimet tregojnë se antioksidantët që gjenden në mjaltë mund të parandalojnë ngushtimin e arterieve. Në varësi të vendit të ndodhjes, ngushtimi mund të çojë në dështim të zemrës, përkeqësim të kujtesës ose dhimbje koke. Pirja e një gote uji me disa lugë mjaltë do të jetë e mjaftueshme për ta parandaluar atë, informon abcneës.al.

5. Përmirëson memorien.

Hulumtime të tjera demonstrojnë aftësinë e mjaltit për të luftuar stresin, për të rivendosur sistemin mbrojtës antioksidant qelizor dhe, si pasojë, për të përmirësuar memorien. Përveç kësaj, kalciumi që gjendet në mjaltë tretet lehtësisht nga truri, i cili ka një efekt të dobishëm në funksionimin e tij.

6. Gjumë i shëndetshëm.

Sheqeri që gjendet në mjaltë rrit nivelin e insulinës në gjak, e cila më pas çliron serotoninën. Serotonina transformohet më tej në melatonin, një hormon që nxit gjumin cilësor, informon abcneës.al.

7. Stomak më i shëndetshëm.

Mjalti është një antiseptik i fortë, prandaj rekomandohet të hani një lugë mjaltë me stomak bosh. Ky ritual i thjeshtë ndihmon për të parandaluar sëmundje të ndryshme që lidhen me aparatin tretës. Përveç kësaj, ndërsa kalon nëpër stomak, mjalti shkatërron mikrobet dhe shëron plagët e vogla në mukozë.

8. Liron tensionin.

Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por një fakt është e vërtetë. Mjalti ndihmon në qetësimin e nervave dhe lehtësimin e lodhjes. Glukoza që gjendet në mjaltë është thelbësore për punën e neuroneve. Thithet shpejt në gjak, gjë që çon më tej relaksimin dhe lehtësimin e çrregullimeve psikologjike.

(Kosova Sot Online)