Atë që bëjnë bishtat e qershive nuk e bën asnjë ilaç, duke filluar nga ulja e kolesterolit

  • E.K /
  • 17 prill 2021 - 15:23
Atë që bëjnë bishtat e qershive nuk e bën asnjë ilaç, duke filluar nga ulja e kolesterolit

A e dini se bishtat e qershisë përdoren si ilaç në mjekësinë tradicionale? Ato janë të njohura për vetitë e tyre të jashtëzakonshme që promovojnë funksionimin e duhur të veshkave dhe zvogëlojnë mbajtjen e ujit.

Ata parandalojnë formimin e gurëve në veshka dhe infe ksioneve të traktit urinar. Bishtat e qershisë stimulojnë gjithashtu eleminimin e toksinave nga trupi përmes urinës dhe jashtëqitjes.

Përfitimet shëndetësore të bishtave të qershisë:

– uljen e edemës dhe blozës

– e dobishme kundër anemisë dhe artritit

– vrasës efektiv i dhimbjeve

Çaji i bishtave të qershisë:

Për çaj mund të përdorni bishtat e njoma ose të thata. Nëse dëshironi t’i thani, vendosini në një karton dhe në një vend ë errët dhe të thatë për dy ditë. Më pas vendosini në një enë hermetike.

Shtoni 5 lugë gjelle në 1 litër ujë të valë. Lëreni të marrë valë për 5 minuta dhe më pas hiqeni nga zja. rri dhe lëreni mbuluar për 15 minuta. Mund të shtoni sheqer ose mjaltë sipas dëshirës.

(Kosova Sot Online)