Barku i madh: Ja pse është më shumë problem shëndetësor sesa estetik

  • E.K /
  • 21 May 2021 - 13:38
Barku i madh: Ja pse është më shumë problem shëndetësor sesa estetik

Disa njerëz kanë pasur gjithmonë një stomak më të madh, për disa shfaqet duke ngadalësuar metabolizmin në të 30-at, por për shumicën sigurisht që është rezultat i mbingarkesës dhe pirjes dhe ndërtimit që dallon nga akumulimi i yndyrës në pjesën e mesme të trupi. 

Jo çdo bark është i njëjtë, as shkaqet e tij, por mjekët pajtohen që vërtet rrezikon shëndetin - veçanërisht nëse është më shumë se 80 centimetra tek gratë dhe 94 centimetra tek burrat.

Bazuar në një përmbledhje të studimeve të ndryshme, mjekët paralajmërojnë për pesë rreziqet më të zakonshme që lidhen me akumulimin e dhjamit në bark, duke theksuar se ai është kryesisht një problem shëndetësor sesa një problem estetik:

1. Rrezik më i lartë i diabetit

Kur mëlçia juaj është e mbuluar me ind dhjamor si rezultat i dhjamit të tepërt të barkut, nuk arrin të përpunojë sheqerin në gjak mjaftueshëm mirë. 

Kjo nga ana tjetër ‘bllokon’ sheqerin në rrjedhën tuaj të gjakut, në vend që të përpunohet nga mëlçia.

 Kjo mund të çojë në nivele më të larta të sheqerit në gjak dhe të shkaktojë diabet.

2. Shanse më të mëdha për të zhvilluar sindromën metabolike

Zhvillimi i sindromës metabolike është një rrezik me të cilin përballeni kur keni një bel të gjerë dhe depozita kokëforta të yndyrës, dhe përfshin zhvillimin e sëmundjes së zemrës dhe goditjes në tru. 

'Barku i birrës' është një simptomë e sindromës metabolike - një kombinim i problemeve shëndetësore që mund të rrisin shanset për probleme serioze që mund të çojnë në vdekje të parakohshme.

3. Rrezik më i lartë i kancerit

Studimi i ri tregon se lloji i proteinave të çliruara nga dhjami i barkut mund t’i kthejë qelizat jo kanceroze në ato kancerogjene, duke rezultuar në rritje të tumorit.

4. Rrezik më i lartë i çmendurisë

Sot, ka prova që sugjerojnë se njerëzit e moshës së mesme me këtë problem i përkasin një grupi njerëzish që kanë dy herë më shumë gjasa të zhvillojnë çmenduri më vonë gjatë jetës, shkruan OBSH.

5. Mosfunksionimi erektil

Grumbullimi i dhjamit në bark mund të ketë pasoja edhe në jetën tuaj seksuale, pasi ka një rritje të presionit të gjakut dhe mbushje të pamjaftueshme të trupave shpella (spongy) të organit seksual mashkullor për shkak të pengesave në rrjedhën e gjakut (për shkak të enëve të gjakut të ngushtuara dhe akumulimi i yndyrës në to).

(Kosova Sot Online0